Około godz. 21 tuńczyki z całego świata zaczynają przybywać na Tsukiji. Każdego dnia sprzedaje się tam prawie 3000 sztuk tej ryby. Ponad 75% to zamrożone tuńczyki, które złapano na odległych oceanach, np. w pobliżu Irlandii lub Malediwów. Świeże tuńczyki, złapane w wodach Japonii, są zapakowane indywidualnie w drewnianych pudełkach. Niektóre z nich kosztują nawet 1,5 miliona yenów za sztukę. Jest to najbardziej popularny rodzaj ryby w restauracjach sushi.

fish-523838_1920.jpg
źródło: https://pixabay.com/pl/

O 4:30 rano kupujący zaczynają gromadzić się w hali, w której odbywają się aukcje tuńczyków. Są one układane w rzędach, a kupujący mają możliwość obejrzeć każdą sztukę przed zakupem. Jako, że ryby w Japonii są w większości przypadków jadane na surowo, każdy z tuńczyków jest bardzo dokładnie badany, by określić jakość mięsa i świeżość. Rybom obcina się ogony, po jakości mięsa w tej części kupujący są w stanie określić jakość całej sztuki. Biorą oni kawałek mięsa w palce i rolują go między nimi. Na podstawie tłustości i koloru tej małej próbki stwierdzają jaka jest zawartość tłuszczu w rybie, a od tego zależy jej smak. Sprawdzają też inne aspekty, takie jak tekstura i kształt brzucha. Umiejętność określenia jakości danego tuńczyka, jeszcze przed jego pokrojeniem, jest bardzo wysoko ceniona. Potrzeba 10 lat doświadczenia, aby się tego nauczyć.

tsu3.jpg

Aukcja rozpoczyna się o 5:30. Kupujący składają oferty na rybę, którą zamierzają kupić. Zlicytowanie jednej sztuki trwa tylko 5 sekund, kupujący przekazują swoje oferty za pomocą specjalnych gestów nazywanych Teyari, które odpowiadają cyfrom. Kiedy kupujący wygra aukcję, tuńczyk jest pakowany na wózek i dostarczany na jego stoisko, aby sprzedać rybę jak najszybciej. Klienci oczekują świeżości i wysokiej jakości. Następnie ryba dzielona jest na porcje, które odpowiadają klientom.

tsu4.jpg

O 7 rano klienci zaczynają przybywać na Tsukiji. Wielu z nich to właściciele sklepów rybnych lub restauracji. Cena każdej transakcji jest ustalana między sprzedawcą a klientem, jest to forma targowania się. Ceny nigdy nie są określane wcześniej przez sprzedawców i wystawiane. Klienci również muszą posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie, by mieć pewność, że kupują rybę najwyższej jakości.

tsu1.jpg

Aukcje tuńczyków były dużą atrakcją turystyczną, rozsławiły one Tsukiji wśród turystów. Tylko 120 osób dziennie mogło je oglądać i aby to zrobić, należało zająć sobie kolejkę około 2 w nocy. Dla tych, którzy planowali zobaczyć aukcję na własne oczy, mam smutną wiadomość. Dzisiaj ostatni raz publiczność została wpuszczona na halę aukcyjną. Wraz z przeniesieniem zewnętrznego marketu z Tsukiji na Toyosu, tradycja publicznych aukcji tuńczyków odchodzi w zapomnienie.

tsu2.jpg

Amazing Japan

Zapraszam Was do dołączenia do projektu dotyczącego Japonii – Amazing Japan. Właśnie został uruchomiony i chcemy w nim zgromadzić wszystkich miłośników Japonii i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej coś więcej.

Strona: http://AmazingJapan.org/
Telegram Chat: https://t.me/AmazingJapanORG
Facebook: https://www.facebook.com/AmazingJapanORG
Twitter: https://twitter.com/AmazingJapanORG

%d bloggers like this: