Japończycy bardzo poważnie podchodzą do posiłków, które spożywają. Istotna jest jakość składników i przyjemność jaką niesie ze sobą jedzenie. To również sposób na celebrację ważnych wydarzeń. Nie inaczej jest w przypadku drugiego śniadania, które w Japonii nazywane jest lunchem. Około godziny 10-11 wszyscy robią sobie przerwę, by zjeść posiłek i zazwyczaj jest to bento. Bento to typowy japoński lunch, który zawiera różne rodzaje jedzenia zapakowane w pudełko. Jedzenie musi być kolorowe i pięknie zaaranżowane. Im piękniejsza prezentacja tym bardziej świadczy ona o miłości do osoby, która bento będzie spożywać.

japan-1743370_1920.jpg
źródło: https://pixabay.com/

a-kyaraben-1563013_1920.jpg
źródło: https://pixabay.com/

A teraz trochę historii. Początkowo bento było prostym, zapakowanym posiłkiem, który zabierano ze sobą w długą drogę, ale przez stulecia stało się coraz bardziej wyszukane. Obecnie pokazuje ono umiejętności i wyobraźnię jego twórcy. Najwcześniejszą formą przenośnego jedzenia, która powstała między VI a VIII wiekiem, był ryż Kare-ii często nazywany prekursorem bento. Ludzie zaczęli zabierać ze sobą w drogę wysuszone ziarna kleistego ryżu, które następnie moczyli w zimnej lub gorącej wodzie, aby był wystarczająco miękki do jedzenia. Następnie Kare-ii został zastąpiony przez nigiri, ugotowany ryż uformowany w kulki. Stanowił on podstawę bento. Ryż uprawiany w Japonii jest lepki po ugotowaniu, dlatego łatwo formować go w kulki, które można nosić ze sobą. 400 lat temu rozpoczęła się era Edo, która zrewolucjonizowała bento. Zaczęło to być wykwintne jedzenie, zabierane w eleganckich pudełkach na imprezy pod gołym niebem, by świętować ważne wydarzenia, np. Hanami czyli coroczne kwitnienie wiśni.

Hanami_bento_by_Blue_Lotus.jpg
źródło – Wikipedia

Obecnie każdy rodzaj jedzenia zabierany ze sobą na drugie śniadanie w szkole lub w pracy jest nazywany bento. Jednak zazwyczaj jest to ryż, mięso, ryba lub jajko, a także warzywa, grzyby lub algi. Jest to istotna część japońskiego stylu życia. Ludzie bardzo chętnie zabierają ze sobą bento przygotowane w domu przez nich samych lub członka rodziny. Bento to sposób na okazanie miłości, dlatego nie jest to po prostu ryż wrzucony do pudełka. Wszystko musi wyglądać idealnie i pięknie, a każdy członek rodziny dostaje specjalnie dedykowane dla niego bento. Dzieci jedzą swoje śniadanie o wiele chętniej, gdy przedstawia ono bohaterów ulubionej bajki lub zwierzęta i jest bardzo kolorowe. W sklepach dostępne są specjalne formy na ryż, by łatwo było uformować głowę misia lub sylwetkę Pikachu, najsłynniejszego Pokemona. Specjalne obcinarki pozwalają wyciąć oczy i uszy, albo ogonki z płatów nori, by postacie były jak najlepiej odwzorowane. Dostępnych jest mnóstwo urządzeń, które ułatwiają stworzenie z jedzenia różnego rodzaju kształtów. Popularne są też sezonowe składniki i odwzorowanie ich w bento. Specjalne foremki umożliwiają wycięcie płatków wiśni z kameboko (pasta rybna) lub szynki, co idealnie pasuje do wiosennego bento. Ośmiornica z parówki jest zawsze hitem w bentach dla dzieci. Jajko na twardo z poszarpaną krawędzią jest dużo bardziej atrakcyjne niż zwykłe jajko, tak samo jak pocięte w różne kształty ogórki. Oczywiście każde bento musi wyglądać inaczej, wzory nie mogą się zbyt często powtarzać, gdyż dzieci codziennie porównują swoje benta z kolegami.

800px-Octodog-_Tempura_Shrimp_Bento_(2781787155).jpg
źródło – Wikipedia

Sassy_Bento.jpg
źródło – Wikipedia

Tutaj muszę wtrącić małą dygresję na temat mentalności japońskiego społeczeństwa. Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się, skąd Japończycy mają czas na przygotowanie tych wszystkich fikuśnych pudełeczek?! W Japonii wciąż dominuje tradycyjne podejście do roli kobiety i mężczyzny, i tego jakie funkcje spełniają oni w rodzinie, którą tworzą. Jeśli decydują się na jej założenie, to dla wielu kobiet normalne jest to, że w tym momencie rezygnują one już na zawsze z pracy zawodowej i całkowicie poświęcają się obowiązkom domowym. Dom musi być prowadzony idealnie, a codzienne przygotowywane bento jest dowodem na to, że pani domu dobrze opiekuje się swoją rodziną. Na mężczyznę spada obowiązek jej utrzymania, ale co ciekawe pieniądze, które zarabia w całości przekazuje żonie, które zarządza finansami, a mąż otrzymuje od niej kieszonkowe. Bardzo wiele restauracji posiada specjalne oferty lunchowe za 500 yen, gdyż właśnie tyle kieszonkowego dziennie otrzymują mężczyźni od swoich żon ;). Część pań domu swoje obowiązki wykonuje tak perfekcyjnie, że przekuwa to również na sukces biznesowy. Na przykładzie bento, kobieta najpierw zakłada bloga, na którym codziennie prezentuje bento, które przygotowała. Blog ten zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością, a gdy ma tysiące wyświetleń dziennie, często rozpoczyna się kariera. Kobieta jest zapraszana do programów telewizyjnych, wydaje swoje własne magazyny, organizuje wystawy. W ten sposób pani domu staje się ekspertką od bento i radzi innym, mniej doświadczonym w temacie żonom i matkom. Ok, koniec dygresji.

Przykład oferty lunchowej za 500 yenów
IMG_5206.JPG
źródło własne

Nie każdy ma jednak to szczęście, by codziennie rano czekało na niego domowe bento, ale na ratunek przychodzą sklepy. Wybór, który oferują nie mieści się w głowie. Prześcigają się w wymyślaniu nowych przepisów, gdyż jest to sposób na przyciągnięcie klientów. Bardzo często konkretne bento staje się hitem i wtedy można zauważyć wzrost ilości klientów w danym miejscu. Istnieją również sklepy, które specjalizują się tylko w sprzedaży bento i mają kilkusetletnią historię. Tak jak różne są rodzaje bento, tak i różne są ich ceny, od 300 yenów do nawet 3000 yenów. Te najdroższe są przygotowywane przez ekskluzywne restauracje. Na ostateczny ratunek przychodzi nam onigiri, czyli ryż w nori z różnym nadzieniem, np. rybami, warzywami, algami, kurczakiem w różnych postaciach. Gdy nie mamy czasu lub pieniędzy 😉 by zjeść bento, z pomocą przychodzą ryżowe kulki w cenach od 100 do 240 yen. Wybór jest ogromny, więc każdego dnia miesiąca można jeść inny smak. Ryż jest najbardziej popularnym składnikiem, ale chleb również zaczyna istnieć w świadomości Japończyków coraz mocniej, dlatego w sklepach pojawiają się też kanapki. Oprócz tradycyjnych smaków jak kanapka z serem i szynką lub jajkiem, znaleźć możemy również szalone smaki. Może macie ochotę na kanapkę z truskawkami i bitą śmietaną? Albo z miętowym kremem i czekoladą? A może z pieczonymi ziemniakami i majonezem? W Japonii kupicie też takie kanapki.

800px-Bento_Boxes_in_Japanese_Convenience_Store_(13539630195).jpg
źródło – Wikipedia

Onigiri_by_yomi955.jpg
źródło – Wikipedia

W bento ważne jest nie tylko jedzenie, ale również jego opakowanie. Rosnąca popularność bento doprowadziła do stworzenia wielu rodzajów pojemników o genialnych wzorach. Jeden z nich był powszechnie używany przez zwykłych ludzi w dawnych czasach. Teraz natomiast jest bardzo ceniony jako tradycyjne rękodzieło, mowa tu pudełku Wappa lub inaczej Menpa. Zazwyczaj było ono dodatkowo zawijane w furoshiki, czyli kawałek materiału. Pudełko jest wykonane z drewna, takiego jak cedr lub cyprys. W Japonii istnieje długa tradycja wykorzystywania drewna jako materiału zarówno do budowy domów, jak i robienia naczyń. Drewniane pudełka Wappa pochłaniają nadmiar wilgoci z ugotowanego ryżu. Oznacza to, że ryż nie staje się zbyt lepki i zachowuje swój smak. Czasami wnętrze pudełka jest pokryte lakierem, który dodaje charakterystycznego akcentu. W tym celu używa się naturalnego lakieru otrzymanego z drzewa. Obróbka drewna w ten sposób nie tylko nadaje pudełku bardziej atrakcyjny wygląd, ale również czyni go bardziej trwałym. Lakier oddycha i nadal pozwala drewnu dostosować się do wilgoci w żywności. Oprócz tradycyjnych, eleganckich i drogich pojemników, wykonanych z naturalnych materiałów, dostępne są również bardziej codzienne pudełka na bento, Wykonane z plastiku, w wielu wzorach, kolorach, kształtach i rozmiarach, każdy domownik musi posiadać swoje osobiste pudełko.

Home_made_Bento.jpg
źródło – Wikipedia

Jak widzicie, drugie śniadanie w Japonii to bardzo poważna sprawa. To chwila na wytchnienie i dostarczenie organizmowi składników, z których będzie mógł czerpać energię. Ten czas jest zazwyczaj celebrowany. Uczniowie lub pracownicy zbierają się w tym samych czasie w jednej sali, mogą się wtedy rozluźnić i porozmawiać. Bento stało się elementem tradycji japońskiej, która jest pielęgnowana przez kolejne pokolenia.

Various_types_of_bento_by_avlxyz_in_Shinjuku.jpg
źródło – Wikipedia

Amazing Japan

Zapraszam Was do dołączenia do projektu dotyczącego Japonii – Amazing Japan. Właśnie został uruchomiony i chcemy w nim zgromadzić wszystkich miłośników Japonii i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej coś więcej.Strona: http://AmazingJapan.org/
Telegram Chat: https://t.me/AmazingJapanORG
Facebook: https://www.facebook.com/AmazingJapanORG
Twitter: https://twitter.com/AmazingJapanORG

%d bloggers like this: