Japonia jest krajem automatów, jest ich tam prawie 6 milionów i można je znaleźć wszędzie. Sprzedają wszystkie rodzaje produktów, a wiele z nich robi o wiele więcej. Pierwsze automaty z 1904 roku sprzedawały znaczki pocztowe. W 1931 roku w automatach można było kupować pierwsze słodycze, czyli karmelki. Już wtedy posiadały one specjalne funkcje, które służyły rozrywce klientów. Odtwarzały np. film o samurajach, a klient chcąc obejrzeć go do końca kupował więcej opakowań cukierków. Od tego czasu automaty przeszły ogromną przemianę, a Japończycy nie wyobrażają sobie bez nich życia. Różnorodność produktów, które można kupić w automacie przyprawia o zawrót głowy. Stały się one znakiem rozpoznawczym Japonii, która od lat jest liderem tej branży i wprowadza cały czas nowe rozwiązania.

japan-682010_1920.jpg

Automaty stały się elementem życia codziennego w Japonii w czasie boomu gospodarczego po II Wojnie Światowej. Wszystko zaczęło się w 1957 roku, od wprowadzenia automatów w stylu fontanny, które sprzedawały soki. Niektóre z nich nadal są w użyciu. Maszyny te stały się ogromnym hitem wśród ludzi, dlatego bardzo szybko ich liczba urosła do 15 000. Były instalowane w miejscach takich jak domy towarowe i kina. W 1970 roku liczba automatów w Japonii przekroczyła milion. Do ich rozprzestrzeniania przyczyniło się powstanie napojów w puszkach oraz monet 100 yenowych. Firma produkująca napoje bezalkoholowe opracowała w tym czasie kawę w puszce, które mogła być sprzedawana na gorąco. Potrzebny był jeszcze tylko automat, który by to umożliwiał. Gorąca kawa była napojem zimowym, dlatego automat musiał umożliwiać sprzedaż zimnych napojów latem i gorących zimą, ale początkowo wydawało się to niewykonalne. Inspirację odnaleziono w nieoczekiwanym miejscu. Były nią grzejniki w pociągu. Zamówiono ich zminiaturyzowaną wersję, ale kolejnym wyzwaniem było utrzymanie takiej samej temperatury wszystkich puszek. Umieszczono więc trzy metalowe blachy nad grzejnikiem, które umożliwiły odpowiednie przekierowywanie przepływu powietrza. Nowy rodzaj automatu zadebiutował w 1972 roku.

Współczesne automaty umożliwiają sprzedaż zimnych i ciepłych napojów w tym samym czasie, a niektóre modele potrafią też ocenić wiek i płeć klienta, aby polecić mu napoje, które najczęściej są wybierane przez jego grupę konsumencką. Każdy klient otrzymuje różne rekomendacje. Jest to możliwe dzięki miniaturowej kamerze, która znajduje się na urządzeniu. Przechwytuje ona obraz klienta i porównuje jego twarz z bazą danych, w której znajduje się milion twarzy męskich i żeńskich. Określa wiek i płeć klienta, analizując pewne kluczowe cechy wokół oczu i ust. Maszyna uwzględnia również aktualną temperaturę i porę dnia, aby zapewnić najlepszą możliwą rekomendację. Oferuje to korzyści zarówno jej właścicielom, jak i klientom. Wszystkie rodzaje danych zbieranych przez te urządzenia są obecnie wykorzystywane do opracowywania nowych produktów. To jakie produkty znajdziemy w danym automacie nie jest oczywiście przypadkowe. Są one dostosowane do gustów klientów, którzy stanowią najliczniejszą grupę w danej okolicy. Jeśli na danym osiedlu mieszkają głównie starsze osoby, to w automatach będzie przewaga herbaty i kawy, nad słodkimi napojami. Będą one też dłuższą część roku podgrzewane, gdyż starsze osoby rzadziej piją schłodzone napoje.

Kolejnym nowym wynalazkiem są automaty, w których możecie kupić kawę. Kawa z automatu?! Przecież to żadna nowość. Tylko, że to nie jest ta lurowata kawa instant, którą zazwyczaj można dostać w automatach, a napój ze świeżo zmielonych ziaren. Oczywiście przygotowanie takiej kawy zajmuje trochę więcej czasu, co może być denerwujące dla niecierpliwych klientów. Urządzenia ma zainstalowany ekran, który wyświetla transmisję z przygotowywania naszej kawy. Dzięki temu czas szybciej płynie, a my poznajemy sposób działania urządzenia. A co powiecie na artystyczne latte?

Automaty z napojami są najpopularniejsze, ale nie tylko takie produkty można w nich kupić. Dostaniemy w nich też przekąski, lody, naleśniki, ciepły popcorn, a także świeże produkty, jak jajka lub owoce. Zaskoczył Was deszcz? Żaden problem, jest automat z parasolami. Zabalowaliście z szefem po pracy i nie udało się Wam dotrzeć do domu i przebrać? Świeża bielizna i krawat już czeka na Was w automacie. A jeśli jesteście fanami używanych majtek, to takie też kupicie. Tylko musicie wiedzieć gdzie 😉

Automaty stoją na każdym kroku, ale są miejsca, gdzie grupuje się kilkanaście maszyn w jednym miejscu. Przy głównych drogach i wszędzie tam, gdzie w okolicy nie ma sklepów spożywczych. Ciekawymi retro urządzeniami są automaty sprzedające ciepłe posiłki. Ramen lub udon, hamburgery i frytki, znajdziecie w nich różnorodne dania, które są przygotowywane przez właściciela maszyny, dlatego zawsze smakują inaczej. W latach 70 popularne były restauracje z automatami, nazywano je samoobsługowymi restauracjami na monety. Małe budynki z kilkoma automatami i stolikami. Wprowadzenie sprzedaży całodobowej i pojawienie się sklepów oraz knajp 24-godzinnych sprawiło, że miejsca te stanowią już tylko ciekawostkę i atrakcję turystyczną. Na podobnej zasadzie działały bary z automatami i obecnie są to bardzo nieliczne miejsca, ale cieszące się dużą popularnością. W Japonii można pić alkohol na ulicy, więc gdzieniegdzie można spotkać automaty sprzedające piwo lub sake. Tworzy się również specjalne edycje zapuszkowanych posiłków, które ciepłe sprzedawane są z automatów. W Japonii kupicie zupy z puszki, szaszłyki, oden lub gulasz z niedźwiedzia.

Niektóre automaty są wykorzystywane na wypadek katastrof naturalnych. Jeśli np. trzęsienie ziemi odcina w mieście wodę pitną, w automacie można otrzymać darmowe napoje. Dzięki bateriom działają one nawet podczas przerw w zasilaniu. Na wyświetlaczach można wyświetlać tekst informujący, np. o lokalizacji centrum ewakuacyjnego. Automaty w bardzo ruchliwych miejscach jak metro, mają wmontowane urządzenia do reanimacji, do których każdy ma dostęp.

Automaty są nieodłącznym elementem japońskiego krajobrazu i życia. Znajdują się praktycznie na każdym kroku, są wygodne w użyciu i posiadają szeroką ofertę produktów. Dzięki temu, że ciągle rozwijana jest technologia, oferują o wiele więcej niż tylko sprzedaż towarów. Stanowią atrakcję turystyczną i ciekawostkę technologiczną. Nigdy nie wiadomo, co znajdziemy w danym automacie, często pojawiają się nowości, dlatego każdy chętnie do nich zagląda.

A Wy co chcielibyście kupić w automacie?

Amazing Japan

Zapraszam Was do dołączenia do projektu dotyczącego Japonii – Amazing Japan. Właśnie został uruchomiony i chcemy w nim zgromadzić wszystkich miłośników Japonii i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej coś więcej.

Strona: http://AmazingJapan.org/
Telegram Chat: https://t.me/AmazingJapanORG
Facebook: https://www.facebook.com/AmazingJapanORG
Twitter: https://twitter.com/AmazingJapanORG

%d bloggers like this: