Japonia to kraj wyspiarski z każdej strony otoczony oceanem, w którym znajdują się jedne z najbardziej życiodajnych prądów morskich. Dzięki temu wody w okół Japonii są bardzo bogate w faunę i florę. Po tym, jak buddyzm stał się dominującą religią, jedzenie mięsa zostało oficjalnie zakazane na prawie 1200 lat. Są to dwa główne czynniki, które sprawiły, że ryby stanowią tak ważny element japońskiej diety i kultury.

tuna-1957234_1920.jpg
źródło: https://pixabay.com

Oprócz tego, że stanowią podstawę żywienia, ryby były również często wykorzystywane jako ofiara dla bogów. Rybą o dużej wartości jest leszcz morski, jada się go podczas wyjątkowych okazji i świąt, a także jako ofiarę. Inne ryby wykorzystywane w tym celu to bonito i tuńczyk. Ryby, tak samo jak ryż, były jedzeniem o specjalnym znaczeniu dla Japończyków.

sea-bream-716690_1920.jpgtuna-fish-954073_1920.jpg
źródło:https://pixabay.com/

400 lat temu rozpoczęła się era Edo. Przez kolejne 250 lat ludzie jedli coraz więcej ryb. Kiedy pierwszy Shogun Tokugawa Ieyasu rozpoczął swoje rządy w Edo (Edo to dawna nazwa Tokyo), ściągnięto tam rybaków z Osaki. Otrzymali specjalne zezwolenie na połów ryb w zatoce i dostarczanie ich na dwór Ieyasu. W dystrykcie Nihonbashi wyrósł główny market rybny, Nihonbashi Market, gdzie rybacy mogli sprzedawać to co udało im się złapać. Sprzedawcy, nazywani ton’ya, mieli swoje sklepy na terenie całego marketu, a ci ze specjalną licencją od rządu Shoguna, zaczęli handlować dużymi ilościami ryb z całego kraju.

japan-523807_1920.jpg
źródło: https://pixabay.com/

Dzięki temu, że powstał market i system sprzedaży, duża ilość różnorodnych i świeżych owoców morza stała się dostępna dla każdego. W erze Meiji zakazy dotyczące mięsa zostały zdjęte i po raz pierwszy od 1200 lat, Japończycy mogli je jeść. Jednak ryby utrzymały swoją najważniejszą pozycję w japońskiej kuchni.
Nihonbashi market został całkowicie zniszczony podczas trzęsienia ziemi w 1923 roku. Został on odbudowany w 1935, ale zmieniła się jego lokalizacja. Tak właśnie powstał słynny Tsukiji market.

asia-1849157_1920.jpg
źródło: https://pixabay.com/

Amazing Japan

Zapraszam Was do dołączenia do projektu dotyczącego Japonii – Amazing Japan. Właśnie został uruchomiony i chcemy w nim zgromadzić wszystkich miłośników Japonii i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej coś więcej.Strona: http://AmazingJapan.org/
Telegram Chat: https://t.me/AmazingJapanORG
Facebook: https://www.facebook.com/AmazingJapanORG
Twitter: https://twitter.com/AmazingJapanORG

%d bloggers like this: