Jeśli czytaliście moje poprzednie wpisy to wiecie już, że japońskie pociągi są zajebiste i wspaniałe. Jest jedna rzecz, która sprawia, że podróż nimi jest jeszcze lepsza. Tak, chodzi o jedzenie, czyli o Ekibeny. “Eki” to japońskie słowo oznaczające stację, a “ben” to skrót od bento, co oznacza posiłek zapakowany w pudełko. Ekiben jest podstawowym elementem, jeśli wybieramy się w krótszą lub dłuższą podróż pociągiem.

Pierwsze Ekibeny zaczęto sprzedawać pod koniec XIX wieku. Ich historia jest tak długa, jak długa jest historia japońskich kolei. Przez dziesięciolecia Ekibeny zaspokoiły głód niezliczonej liczby podróżnych i zapewniły miłe wspomnienia z wielu podróży, ponieważ Ekiben to coś więcej, niż tylko posiłek. Zazwyczaj zawiera on lokalne specjały od lokalnych dostawców. Dzięki niemu, już w pociągu poznajemy dany region, a podróż staje się jeszcze bardziej ekscytująca. Nigdy nie wiemy, jakie pyszności czekają na nas na konkretnej stacji.

Istnieje od 2000 do 3000 różnych typów Ekibenów sprzedawanych w Japonii! Średnio ich cena wynosi około 1000 jenów. Dworce kolejowe, które obsługują pociągi na trasach dalekobieżnych, zawsze mają sklepy specjalizujące się w sprzedaży Ekibenów. Zapakowany w pudełko posiłek to coś, na co czeka wielu japońskich podróżnych. W przepływającej scenerii można delektować się lokalnymi specjałami. To szansa, aby rozkoszować się podróżą wszystkimi zmysłami.

Możesz usiąść i obserwować krajobrazy przepływające obok ciebie podczas, gdy Ty zajadasz się Ekibenem. Odzwierciedla on kulinarne tradycje z różnych regionów Japonii. Pierwowzorem japońskiego Ekibena było jedzenie wykonane z kleistego ryżu, który suszono. Wieki temu, podróżujący nosili go przy sobie i moczyli w wodzie, by ryż znowu stał się miękki. Od XVII wieku powstawało wiele herbaciarni wzdłuż głównych dróg. Podróżujący mogli do nich wstąpić i delektować się świeżo ugotowanym ryżem. Oferowano również posiłki w pudełkach do zjedzenia w drodze. W ten sposób powstał zwyczaj noszenia zapakowanych posiłków. Ryż był barwiony na żółto owocami gardenii, co miało pomagać w regeneracji po zmęczeniu.

W 1872 roku uruchomiono pierwszą trasę kolejową między Yokohamą i Shimbashi w Tokio, Ekiben zadebiutował 13 lat później. W tym czasie Ekiben często nie zawierał lokalnych przysmaków, wybór też nie był aż tak bogaty. Zaczęło się to zmieniać na początku XX wieku. Ekibeny z lokalną żywnością pojawiały się w całej Japonii. W latach 40-tych na stacji w Hokkaido zaczęto sprzedawać kalmary nadziewane ryżem i gotowane w specjalnym sosie. Posiłek ten jest sprzedawany do dzisiaj i wciąż cieszy się popularnością. Rozwój kolei sprawił, że lokomotywy parowe zaczęły być wycofywane, a elektryfikacja przyspieszyła podróże. W kolejnych latach nastąpił boom podróżniczy.

W promocji Ekibenów miała swój udział również telewizja. W latach 70. filmy telewizyjne stały się najpopularniejszą formą masowej rozrywki, a nowe medium wywołało duże zainteresowanie regionalnym Ekibenem. Był on jadany w popularnym serialu Kita no Kazoku, jego składniki do dnia dzisiejszego mają nazwy przypominające imiona serialowych bohaterów. W tamtych czasach, sprzedawcy podchodzili do okien w pociągach, lub pasażerowie wychodzili na stację. Był na to czas, gdyż do pociągów dostawiano lub odłączano wagony, co chwilę trwało. Dzisiaj, gdy pociągi często nie zatrzymują się na wielu stacjach lub też zatrzymują jedynie na minutę lub dwie, ten rodzaj sprzedaży nie jest już popularny.

Obecnie producenci Ekibenów stosują różne innowacje, aby urozmaicić podróżującym posiłek. Sprzedawane są Ekibeny, które podgrzewają się same, gdy pociągniesz za sznurek. Niektóre z nich mają sake w małych butelkach. Dostępne są pudełka, które mają kształt Shinkansena lub Hello Kitty. Stanowią hit wśród dzieci i turystów, dla których stanowią pamiątkę z podróży. Każdego roku w centrum handlowym w Shinjuku organizowany jest festiwal Ekibenów. Przyjeżdżają lokalni twórcy z całej Japonii, by zaprezentować swoje Ekibeny szerszej publiczności. W ten sposób lokalne Ekibeny stają się popularne w całej Japonii.

Każdy zapakowany posiłek zawiera jednorazowe pałeczki oraz nawilżaną serwetkę. Samo opakowanie zazwyczaj prezentuje ważne dla danego regionu postacie lub charakterystyczne krajobrazy. To również stanowi atrakcję, część pasażerów kolekcjonuje papier, w który zawinięte jest pudełko. Ekiben to nieodłączna część podróży japońskim pociągiem. Cieszy oko, zapoznaje z lokalnymi specjałami i oczywiście jest przepyszny!

Amazing Japan

Zapraszam Was do dołączenia do projektu dotyczącego Japonii – Amazing Japan. Właśnie został uruchomiony i chcemy w nim zgromadzić wszystkich miłośników Japonii i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej coś więcej.

Strona: http://AmazingJapan.org/
Telegram Chat: https://t.me/AmazingJapanORG
Facebook: https://www.facebook.com/AmazingJapanORG
Twitter: https://twitter.com/AmazingJapanORG

%d bloggers like this: