Fuji jest najwyższym szczytem w Japonii wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To miejsce kultu i dom bóstw, które zajmuje specjalne miejsce w sercach Japończyków i japońskiej kulturze. Fuji zmienia się z każdym dniem i porą roku i nie zawsze pozwala ujrzeć swoje oblicze. Górę bardzo często otaczają chmury i tylko szczęśliwcy mogą ją zobaczyć. Największe szanse na to są od grudnia do późnego kwietnia.

Fuji jest aktywnym wulkanem, który nie należy do żadnego łańcucha górskiego. Teren wokół niego jest płaski, dlatego Fuji wygląda bardzo potężnie, jakby górowało nad całą Japonią. Jest źródłem czystej, górskiej wody, a wokół niego znajdują się wspaniałe wodospady i czyste jeziora. Erupcje wulkanu utworzyły przynajmniej 200 podziemnych jaskiń, a spływające do nich wody gruntowe zamarzają i tworzą lodowe kolumny.

Każdego roku prawie 300 tysięcy ludzi wspina się na Fuji. Nie potrzebują oni specjalnego ekwipunku ponieważ zbocza są dość łagodne. Każdy chce zdążyć na wschód słońca, dlatego wejście zaczyna się w południe, wieczorem przychodzi czas na parę godzin snu, by w środku nocy móc znów zacząć wspinaczkę.

Fuji to japońska święta góra, która już od starożytności jest wyjątkowym miejscem i obiektem kultu. W przeszłości, Fuji ciągle wybuchało, ludzie obawiali się góry, dlatego budowali świątynie, by złagodzić jej gniew i powstrzymać erupcje. Obecnie, świątynie dedykowane bóstwom góry Fuji znajdują się wszędzie w Japonii, a więc każdy może oddawać jej szacunek.

Od starożytnych czasów Fuji było inspiracją dla artystów z Japonii. Najpopularniejsze są dzieła Hokusaia i Hiroshige, którzy przedstawiali widok góry z różnych ujęć, a ich prace stały się znane na całym świecie. Górę Fuji można również odnaleźć w pracach malarzy impresjonistycznych: Moneta i Van Gogh’a.

Drzeworyt Hokusai Katsushika 1760-1849 Trzydzieści-sześć widoków góry Fuji

Fuji nie otaczają żadne wzniesienia, dlatego jest widoczne z różnych miejsc w Japonii, a widok jest spektakularny. Najdalsze znajduje się w Wakayamie, oddalonej o 323 kilometry. W Tokyo można zobaczyć je z wieżowców: Skytree i Roppongi Hills. Niektóre widoki na Fuji stały się bardzo popularne i ludzie z całego świata przybywają, by ujrzeć je na własne oczy. Najbardziej wyjątkowe jest Diamentowe Fuji. To moment kiedy słońce ‘dotyka’ wierzchołka Fuji i oświetla go. Ja niestety Diamond Fuji jeszcze nie widziałam i zdjęć nie posiadam, ale polecam Wam wpisać to wyrażenie w wyszukiwarkę. Zdjęcia naprawdę robią wrażenie.

A tutaj możecie oglądać Fuji na żywo 24 h na dobę z kamery online w Shizuoce ;):

Amazing Japan

Zapraszam Was do dołączenia do projektu dotyczącego Japonii – Amazing Japan. Właśnie został uruchomiony i chcemy w nim zgromadzić wszystkich miłośników Japonii i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej coś więcej.

Strona: http://AmazingJapan.org/
Telegram Chat: https://t.me/AmazingJapanORG
Facebook: https://www.facebook.com/AmazingJapanORG
Twitter: https://twitter.com/AmazingJapanORG

%d bloggers like this: