Świątynie w Japonii to nie tylko jeden obiekt lub kompleks obiektów, ale również teren na którym się one znajdują. Często jest to cała góra, jak np. w przypadku świątyni Fushimi Inari Taisha.

 

Fushimi Inari Taisha leży w południowo-wschodnim Kioto, byłej stolicy Japonii. Jest to główna świątynia bóstw Inari, w całej Japonii znajduje się 30 000 podrzędnych świątyń Inari. Źródłem wiary, z której Fushimi Inari Taisha czerpie swoją moc, jest góra Inari, która stoi za sanktuarium. Uważa się, że bóstwa przebywające na górze zamieszkują w drzewach i kamieniach, a więc cała góra jest usiana niezliczonymi, małymi miejscami modlitwy.

 

Główna świątynia została przebudowana w XV wieku, po tym, jak pierwotny budynek został zniszczony w czasie wojen. Świątynia należy do pięciu bóstw, które są wspólnie czczone jako Inari-Okami lub O-inari-san. Są one przede wszystkim znane jako bóstwa opiekuńcze w zakresie dobrobytu biznesu, bezpieczeństwa domowego i sukcesu w sztuce. Pierwszym z nich jest Ukanomitamano-Okami, bóstwo opiekuńcze rolnictwa, serce wiary Inari.

Święte tereny Fushimi Inari pokrywają około 870 000 metrów kwadratowych, należy do nich również góra Inari. Droga dla pielgrzymów jest długa na 4 kilometry, ciągnie się ona wokół góry, a przejście całości trwa około 2-óch godzin. Tysiące bram torii stanowi początek szlaku pielgrzymkowego. Są one przekazywane przez patronów z całego kraju. Torii były stawiane już wieki temu na terenie całej góry.

200 lat temu mnisi ze świątyni zdecydowali o przeniesieniu torii i utworzeniu z nich tunelu, który wraz z biegiem czasu robił się coraz dłuższy. Podczas przechodzenia przez tunel przekazywane są modlitwy i życzenia. Jeśli zostaną one zaakceptowane przez bóstwa, pielgrzymi w podzięce przekazują dla świątyni torii w ramach podziękowań.

Po 40 minutach wędrówki dochodzi się do Yotsutsuji czyli skrzyżowania, z którego roztacza się spektakularny widok na miasto. Znajduje się tam herbaciarnia oferująca odwiedzającym wytchnienie.

Wokół góry znajdują się tysiące tzw. Otsuka, które są prywatnymi kapliczkami w postaci skał lub drzew, w których zamieszkują bóstwa. Jest ich ponad 10 000 i każda z nich jest nasycona modlitwami tych, którzy je wznieśli. Modlitwami o pomyślność biznesu, o uzdrowienie z choroby lub życzeniami o dobro rodziny, każdy chce być chroniony przed nieszczęściami.

Senbon-torii lub Tysiąc Bram Torii to widok znany chyba na całym świecie. Torii są zrobione z japońskiego cedru, który w wierzeniach Shinto uważany jest za święty. Sprawienie, by bramy stały się trwałe, a jednocześnie piękne, jest najważniejsze. Ludzie za to odpowiedzialni są szczególnie ostrożni podczas malowania torii. Farba o odcieniu chińskiej czerwieni zawiera rtęć, aby zapobiec gniciu drewna, dlatego od czasów starożytnych uważa się, że ten kolor chroni przed złem. Żywy kolor, który widzimy wszędzie w Fushimi Inari jest uważany za wyraz skuteczności działania mocy Inari. Podczas malowania torii nakłada się pięć warstw farby, co daje trwały połysk.

Niektóre zwierzęta są czczone w Shinto jako posłańcy bóstw. Lisy są uważane za posłańców bóstw Inari, więc ich posągi znajdują się na terenie całej świątyni. Ludzie w starożytności widzieli lisy wędrujące między wioskami a górami, gdzie rezydowały bóstwa. Wierzyli więc, że lisy są inkarnacjami bóstw zarówno gór, jak i pól uprawnych. Z czasem lisy zaczęto postrzegać jako posłańców bóstw Inari, strażników rolnictwa.

Fushimi Inari Taisha to bardzo popularne miejsce. Oprócz tego, że to jedna z największych atrakcji turystycznych i miejsce modlitwy dla mieszkańców Kyoto, to również jest to dziedzictwo narodowe Japonii, które musi zobaczyć każdy Japończyk. Tłumnie ściągają tam wycieczki dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz studenci. W związku z tym jest to dość zatłoczone miejsce, ale czasami wystarczy zejść z głównej ścieżki, by zostać samemu. Otaczają nas wtedy tylko, stare potężne drzewa, niezliczone małe świątynie i posągi lisów. I wtedy najlepiej czuć niesamowity klimat i energię Inari, a nawet lekką grozę, gdy zewsząd spoglądają na nas posągi.

Amazing Japan

Zapraszam Was do dołączenia do projektu dotyczącego Japonii – Amazing Japan. Właśnie został uruchomiony i chcemy w nim zgromadzić wszystkich miłośników Japonii i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej coś więcej.

Strona: http://AmazingJapan.org/
Telegram Chat: https://t.me/AmazingJapanORG
Facebook: https://www.facebook.com/AmazingJapanORG
Twitter: https://twitter.com/AmazingJapanORG

%d bloggers like this: