Japonia jest nazywana Krajem Kwitnących Wiśni i nie ma w tym ani odrobiny przesady. Sakury kwitną raz w roku i od momentu pojawienia się pierwszych kwiatów, do ich całkowitego opadnięcia mija zaledwie parę dni, dlatego jest to tak cenny i wyczekiwany przez wszystkich czas. Zaczyna się już w styczniu na Okinawie, która leży w strefie subtropikalnej i przez kolejne tygodnie marca i kwietnia kwiaty kwitną w kolejnych prefekturach, by zakończyć ten cykl z początkiem maja na Hokkaido. Jest to sygnał, że przyszła wiosna i tradycją jest urządzanie pikników pod sakurami. Zaczyna się Hanami!

Sumida Park Tokyo

Sakury są cenne dla Japończyków od starożytnych czasów, a tradycja podziwiania kwitnących drzew sięga ponad 1000 lat. Japończycy zaczęli wtedy zyskiwać wyraźną tożsamość kulturową, a wśród arystokratów pojawił się zwyczaj odwiedzania lasu, aby zobaczyć kwitnące kwiaty na drzewach wiśni. Sadzili oni również sakury w swoich ogrodach i organizowali bankiety na świeżym powietrzu. Początkowo Hanami ograniczało się do arystokracji, ale w XVIII wieku wszystkie klasy społeczne zaczęły przesiadywać pod kwitnącymi drzewami. Shogun Yoshimune wpadł na pomysł stworzenia parku z drzewami wiśni w ówczesnym Edo, który był otwarty dla wszystkich mieszkańców. Podczas Hanami zwykli ludzie z Edo przynosili sake i jedzenie do parku, oraz organizowali imprezy na świeżym powietrzu, pozostawiając za sobą codzienne zmartwienia. Szybko stało się to coroczną tradycją.

Jedno z najbardziej popularnych miejsc na Hanami – kanał Meguro w Tokyo

Najbardziej znana odmiana kwitnącej wiśni nazywa się Somei-yoshino i jest dziełem człowieka. Od samego początku służyła jako drzewo ozdobne i była licznie sadzona w parkach i wzdłuż dróg, począwszy od połowy XIX wieku. W Japonii istnieje ponad 300 odmian wiśni, ale Somei-yoshino stanowi około 80% wszystkich drzew w kraju. Jest ona znana z bardzo szybkiego wzrostu, ale jako, że nie jest wytworem natury, nie może produkować nasion i może być rozmnażana jedynie przez szczepienie. Oznacza to, że wszystkie kwiaty mają ten sam kolor i kształt. Na sakurze Somei-yoshino nie przesiadują owady lub ptaki, ponieważ nie produkuje ona dla nich żadnego pożywienia: ani nasion, ani nektaru.

Wyspa Miyajima i …Siki!

Siki bardzo lubią zajadać kwiaty wiśni omnomnom

Kwiaty wiśni kwitną tylko podczas paru wiosennych dni i każdego roku Japończycy kontynuują tradycję delektowania się ich ulotnym pięknem. Rodziny, przyjaciele i koledzy z pracy zbierają się pod gałęziami drzew, aby je podziwiać. Wspólnie świętują, jedzą i piją.  Teren bezpośrednio pod wiśniami jest bardzo cenny i ograniczony, każdy chce uczestniczyć w Hanami, a co roku przyjeżdża też coraz więcej turystów, dlatego popularne jest ‘zaklepywanie’ miejsc. Firmy już od samego rana wysyłają najmłodszych wiekiem i stażem pracowników, by pilnowali miejsca na popołudniowe Hanami. Wszyscy rozkładają charakterystyczne niebieskie maty, dostępne w każdym sklepie tylko w tym czasie w roku. Przed wejściem na matę należy oczywiście zdjąć obuwie i można rozpocząć Hanami.

Ogród Shinjuku Gyoen w Tokyo

Nikt nie potrafi docenić otaczającego go piękna, tak jak robią to Japończycy. Hanami jest jednym z wielu przykładów. Ludzie przez parę dni codziennie spotykają się w parkach, nad rzekami, w świątyniach i w innych miejscach, gdzie kwitną sakury. Spacerują, oglądają z bliska kwiaty, robią zdjęcia. Jest to czas kiedy mogą na chwilę zwolnić, zapomnieć o problemach i cieszyć się nadchodzącą wiosną. Drzewka wyglądają inaczej za dnia, a inaczej, gdy się ściemni. W wielu miejscach dodatkowo się je podświetla, dlatego Hanami może trwać do późnych godzin nocnych.

Kolejne bardzo popularne miejsce na podziwianie Sakur w Tokyo – Chidorigafuchi trzeba zobaczyć zarówno w dzień, jak i w nocy

Specjalnie z okazji Hanami w sklepach dostępne są limitowane edycje produktów. Słodkości, przekąski lub napoje o smaku kwiatów wiśni, albo tylko nawiązujące do nich kolorem. Tradycyjne mochi zawinięte w liść sakury, ciasta z kwiatami sakury, herbatka z sakurą, bułeczki z kremem z sakury…wszystko ma smak lub zapach sakury! Produktów jest niezliczona ilość i każdego roku pojawiają się nowe. Oprócz tego, na specjalnych stanowiskach można kupić japoński street food: takoyaki, yakisoba, okonomiyaki, grillowane yakitori i wiele, wiele więcej. Do tego zimne piwo lub sake.

Zamek Himeji i jego ogrody

Tak jak szybko kwitną wiśnie, tak niestety szybko opadają, ale jest to równie magiczny moment. Z każdym podmuchem wiatru, spadają tysiące płatków. Jest to oznaka, że Hanami zbliża się ku końcowi. Wprawdzie kolejne dopiero za rok, ale przed nami jeszcze mnóstwo festiwali i powodów do radości.

Hanami to jeden z nielicznych okresów kiedy można podziwiać świątynie Kiyumizu-dera nocą, Kyoto

Świątynia Hirano w Kyoto nazywana również Świątynią Sakur

W Polsce również można świętować Hanami, np. w Parku Szczytnickim we Wrocławiu. W 2008 roku ambasador Japonii zasadził sakury ufundowane przez japońskie stowarzyszenie Ikuoukai, na znak pokoju i ochrony środowiska. Dzięki temu co roku w maju możemy podziwiać kwitnące japońskie wiśnie. Pamiętajmy, że podczas polskiej wiosny również jest pięknie. Mamy kwitnące jabłonie i inne drzewa owocowe, rozkwitają kwiaty i żółte pola rzepaku. Szczerze mówiąc nigdy nie zwracałam na to szczególnej uwagi, ale japońskie Hanami nauczyło mnie, by czasami zwolnić i przyjrzeć się takim cudom natury również u nas.

Wrocławskie Sakury

Amazing Japan

Zapraszam Was do dołączenia do projektu dotyczącego Japonii – Amazing Japan. Właśnie został uruchomiony i chcemy w nim zgromadzić wszystkich miłośników Japonii i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej coś więcej.

Strona: http://AmazingJapan.org/
Telegram Chat: https://t.me/AmazingJapanORG
Facebook: https://www.facebook.com/AmazingJapanORG
Twitter: https://twitter.com/AmazingJapanORG

%d bloggers like this: