Tokyo Tower znajduje się w samym sercu Tokio. Jest to jeden z najbardziej znanych symboli tego miasta i jedno z najbardziej popularnych miejsc do zwiedzania w Japonii. Tokyo Tower odegrało również kluczową rolę w powojennym, japońskim społeczeństwie. W 1953 rozpoczęło się nadawanie telewizji i Japończycy byli urzeczeni nowym medium. Tokyo Tower powstało po to, by dostarczać sygnał telewizyjny do wschodniej części kraju. Z wysokością 333 metrów było najwyższą wieżą na świecie, pokonując Wieżę Eiffela.

tt2.jpgtt10.jpg

Obie wieże wyglądają bardzo podobnie, ale zostały zbudowane z zupełnie różnych powodów. Wieżę Eiffela zbudowano w 1889 roku, jej powstanie miało zbiec się w czasie z wystawą Exposition Universelle, która miała upamiętnić stulecie Francuskiej Rewolucji. Początkowo zakładano, że wieża zostanie zdemontowana po wystawie, ale francuskie wojsko zaczęło jej używać do komunikacji. Później wieża stała się kluczowa w francuskiej obronie narodowej. Tokyo Tower zbudowano 13 lat po zakończeniu II Wojny Światowej, w czasach gdy Japonia stała przed potężnym wyzwaniem odbudowy po zniszczeniach wojennych.

tokyo-2138168_1920.jpgparis-1245970_1920.jpg
źródło: https://pixabay.com/

Lata po roku 1945 były przepełnione chaosem, ludzie codziennie walczyli o przetrwanie. W 1955 roku, 10 lat po zakończeniu wojny, odbudowa Japonii przybrała na sile. W tym czasie powstawało wiele stacji telewizyjnych, które stawiały swoje prywatne wieże telewizyjne. Powstało ryzyko, że wkrótce panorama Tokio zostanie nimi przysłonięta, dlatego zdecydowano o powstaniu jednej, wielkiej wieży nadawczej, która będzie transmitować sygnał wszystkich nadawców do całego regionu Kanto wokół Tokio. W 1958 roku Tokyo Tower rozpoczęło swoją funkcję jako wieża telewizyjna. W roku 1964 Tokio gościło letnią Olimpiadę, była to pierwsza Olimpiada, którą można było oglądać w kolorowym telewizorze. By celebrować to wydarzenie na bokach Tokyo Tower umieszczono lampki. Stało się to tak popularne, że nawet po Olimpiadzie iluminacje były kontynuowane każdej nocy. W 1988 roku Tokyo Tower obchodziło swoje 30 urodziny. Aby zaznaczyć tę okazję iluminacje zostały unowocześnione. Zamiast lampek znaczących jedynie brzegi Tokyo Tower, cała wieża została skąpana w świetle. Na zawsze zmieniło to wygląd panoramy miasta.

Zaraz obok wieży znajduje się świątynia Rurikoji, tak jak wszędzie w Japonii, również w tym miejscu tradycja spotyka się z nowoczesnością. W tle widać Zatokę Tokijską i Rainbow Bridge.
tt8.jpg

Oprócz licznych wieżowców w oddali widać również Skytree, następce Tokyo Tower
tt9.jpg

tt7.jpg

Tokyo Tower miało wielkie symboliczne znaczenie dla powojennej Japonii. Rząd udzielił instrukcji inżynierom odpowiedzialnym za zaprojektowanie wieży, by stworzyli największą na świecie wieżę transmisyjną. Byłoby to dowodem na to, że Japonia odbudowała się po dramatycznych wydarzeniach, a Japończykom dodałoby to pewności siebie. Jednak w tamtym czasie nikt w Japonii nie posiadał odpowiedniego doświadczenia w tworzeniu konstrukcji o takiej skali. Stworzenie projektu wieży powierzono 70-letniemu Naito Tachu. Był on projektantem 30 innych wież, które znajdują się na terenie Japonii. Nazywano go Doktor Wieża.

tt3.jpg

Jednym z głównych problemów, który pojawił się podczas projektowania obiektu, była waga całej konstrukcji. By Tokyo Tower mogło być najwyższą wieżą świata, musiało ważyć około 4000 ton. Było więc ryzyko, że wieża zawali się pod własnym ciężarem. Ciężar wieży jest skierowany na zewnątrz i wywiera siłę, która wypycha nogi wieży. Aby je wzmocnić potrzebna była siła wyrównawcza. Naito zdecydował się na użycie stalowych dźwigarów, które rozgrzano by się rozszerzyły. Stal po schłodzeniu skurczyła się, przyciągając nogi wieży, które w ten sposób opierały się sile odpychającej je od siebie. Łącznie z robotnikami rusztowań, kowalami, malarzami i innymi wykwalifikowanymi pracownikami zgromadzono ogółem 220 000 pracowników do budowy wieży. Tokyo Tower było pokazem wiedzy japońskich inżynierów i umiejętności pracowników.

tt4.jpgtt5.jpg

W Japonii pierwszy wschód słońca w roku jest uważany za niezwykle istotny. Tokyo Tower jest szczególnie popularne w ten wyjątkowy poranek. Taras widokowy na wieży jest wtedy przepełniony ludźmi. Tokyo Tower to atrakcja, która przez cały rok przyciąga masę turystów, przez ostatnie pół wieku odwiedziło je około 150 milionów gości. Rola Tokyo Tower jako wieży transmisyjnej zakończyła się w 2012 r, kiedy zbudowano nową wieżę transmisyjną – Tokyo Skytree. Mimo, że nie jest już najwyższą konstrukcją w Tokio, Tokyo Tower zajmuje wciąż ważne miejsce w sercach Japończyków. Również wśród młodego pokolenia, które gromadzi się o północy pod wieżą. Chcą by spełniła się legenda, która mówi, że jeśli para zakochanych wspólnie obejrzy gasnące światła Tokyo Tower, to już na zawsze będą razem.

Wybierając się na Tokyo Tower w okolicach urodzin, nie tylko otrzymujecie zniżkę na wstęp na wieżę, ale również takie oto drobne upominki. Wśród nich znajduje się również naklejka, którą solenizant powinien na siebie nakleić. Wtedy wszyscy pracownicy będą się mu jeszcze niżej kłaniać i życzyć wszystkiego najlepszego. Ja z niej nie skorzystałam, bo aż tak duża doza atencji nie jest mi potrzebna 😉

tt6.jpg

Amazing Japan

Zapraszam Was do dołączenia do projektu dotyczącego Japonii – Amazing Japan. Właśnie został uruchomiony i chcemy w nim zgromadzić wszystkich miłośników Japonii i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej coś więcej.

Strona: http://AmazingJapan.org/
Telegram Chat: https://t.me/AmazingJapanORG
Facebook: https://www.facebook.com/AmazingJapanORG
Twitter: https://twitter.com/AmazingJapanORG

%d bloggers like this: