Zdarza Wam się nieraz mieć na COŚ ochotę, iść do sklepu i stwierdzić, że nie ma tam dla Was nic ciekawego? Wszystkiego już próbowaliście, ulubione smakołyki już się znudziły, a na półkach nie pojawiło się nic nowego. W Japonii ten problem nie występuje. Rynek przekąsek i słodyczy jest wart 3,5 tryliona yenów rocznie i dziesiątki nowych produktów pojawiają się na półkach sklepowych każdego miesiąca, w przeciągu roku jest ich nawet ponad 2000. Japońskie przekąski i słodycze, oprócz tego że są bardzo dobre, wpadają również w oko. Często mają kształt roślin, zwierząt i innych naturalnych motywów, jest to znak rozpoznawczy japońskich produktów. Tak wiele różnych rodzajów przekąsek zaczęto sprzedawać już ponad wiek temu, kiedy to ruszyła produkcja słodyczy w zachodnim stylu. Obecnie bardzo popularne są produkty, które mają pozytywnie wpłynąć na zdrowie lub urodę. W sklepach dostępne są żelki z kolagenem lub przekąski z witaminami.

12.jpg
Moje ulubione lody o smaku sakura mochi, dostępne podczas hanami

Przekąski i słodycze stały się powszechnie dostępne, gdy Japonia otworzyła swój rynek na świat. XIX wiek przyniósł importowane z zachodu słodycze: czekoladę i karmelki. Jako, że zachodnie słodycze stawały się coraz bardziej popularne, japońscy producenci zaczęli się na nich wzorować. W latach 60 japońska ekonomia przeżywała boom. W domach pojawiły się telewizory, wokół których gromadziły się całe rodziny, popijając herbatę i jedząc przekąski. Lata 80 to szczyt wzrostów rynku i rosnący dobrobyt. Wzrastał popyt na produkty premium, również eleganckie słodycze. W późnych latach 90 zaczęły powstawać nowe branże i zawody, a co za tym idzie, zaczęły się zmieniać wybory ludzkie dotyczące jedzenia. Pojawiło się zapotrzebowanie na przekąski, które mogą zastąpić normalny posiłek. Opakowania zostały ulepszone, tak by uchronić zawartość przed pokruszeniem. Początki XXI wieku to większa świadomość zdrowego trybu życia. Modne stały się produkty niskokaloryczne, niesmażone i bez sztucznych dodatków.

17.jpg19.jpg

W Japonii znajdują się specjalne sklepy, które sprzedają jedynie przekąski i słodycze. Można tam znaleźć ponad 5000 różnego rodzaju produktów. Oprócz dobrze znanych, zawsze dostępnych towarów, bardzo popularne są również wersje limitowane przekąsek i słodyczy, sprzedawane o określonej porze roku lub w określonych częściach kraju. Główną cechą sezonowych produktów jest sezonowy smak, np. jesienią pojawia się bardzo dużo słodyczy o smaku kasztanów. Regionalne limitowane edycje używają smaków charakterystycznych dla danego regionu. Na Hokkaido jada się ramen o smaku miso, dlatego w sklepach bez problemu znajdziemy cukierki lub chipsy również o tym smaku. Hiroszima słynie z okonomiyaki, a więc dostępnych jest pełno produktów w tym stylu. I tak można wymieniać i wymieniać.

21.jpg
Produkty z Tokushimy, gdzie przysmakiem są słodkie ziemniaki

4.jpg
1.jpg
Matsuyama leży w regionie, który słynie z upraw japońskich mandarynek, dlatego wszędzie znajdują się stoiska i sklepy sprzedające jedynie produkty wykonane z cytrusów, maskotką regionu jest Mikan

Oprócz tego, że Japończycy lubią sezonowe smaki, to bardzo ważny, jest również wygląd produktów. Jeśli chodzi o jedzenie, a więc również przekąski i słodycze, chcą odbierać je każdym zmysłem. Ważny jest wygląd, zapach, tekstura, dźwięk no i oczywiście smak. Dlatego producenci bardzo dbają by ich produkt był pod każdym względem idealny. A jakie mają genialne opakowania! Uwierzcie, to temat na osobny wpis.

6.jpg5.jpg8.jpg
Naleśniczki, melonpan i bułka z yakisobą to bardzo popularne japońskie produkty

Wiele producentów słodyczy i przekąsek to małe, rodzinne biznesy. Zazwyczaj produkują tradycyjne wyroby, jak senbei, czyli ryżowe krakersy, które dostępne są w wielu różnych kształtach i smakach. Można je też często kupić na ulicy, przygotowywane są na bieżąco, z wasabi, sosem sojowym i nori stanowią przepyszną i zdrową przekąskę. Tradycyjne słodkości są zazwyczaj wykonane z ciasta ryżowego, z nadzieniem z pasty z czerwonej lub białej fasoli. Jednak obecnie na rynku dostępne są również mochi o innych smakach.

11.jpg14.jpg15.jpg20.jpg
Tradycyjne japońskie przekąski senbei i słodycze wykonane z ciasta ryżowego

W Japonii bardzo rozwinięta jest sztuka dawania sobie prezentów i bardzo często są nimi słodycze lub przekąski. Jadąc w inny region kraju lub świata, w dobrym tonie jest wrócić z prezentami dla rodziny, przyjaciół i współpracowników. Tymi prezentami mogą być właśnie produkty regionalne, dlatego produkuje się ich specjalne wersje, w ładnych opakowaniach.

10.jpg9.jpg
Tokyo Banana, najpopularniejszy przysmak z Tokio

16.jpg

Idąc do jakiegokolwiek sklepu spożywczego w Japonii, można dostać zawrotu głowy. To, że cały czas pojawia się dużo nowych produktów to jedno, ale również oferta tej samej sieci sklepów różni się między sobą. Sklep 7/11 po jednej stronie ulicy, będzie mieć inną ofertę niż 7/11 po drugiej stronie ulicy. Ja nigdy nie mogłam się zdecydować, dlatego zawsze wychodziłam z pełnymi siatami przekąsek i słodyczy. Wszystko oczywiście do celów naukowych i na potrzeby nieistniejącego jeszcze bloga 😉

Amazing Japan

Zapraszam Was do dołączenia do projektu dotyczącego Japonii – Amazing Japan. Właśnie został uruchomiony i chcemy w nim zgromadzić wszystkich miłośników Japonii i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej coś więcej.

Strona: http://AmazingJapan.org/
Telegram Chat: https://t.me/AmazingJapanORG
Facebook: https://www.facebook.com/AmazingJapanORG
Twitter: https://twitter.com/AmazingJapanORG

%d bloggers like this: