Japończycy kochają, ale dosłownie kochają śpiewać. Wszyscy. Ludzie w każdym wieku i każdej profesji. Nic więc dziwnego, że to w Japonii 40 lat temu wymyślono karaoke. Do tej pory jest to jedna z najbardziej popularnych form rozrywki, dzięki której ludzie mogą realizować swoje marzenia o śpiewaniu.

Każdy może wybrać swoje ulubione piosenki i wyżyć się artystycznie. Kiedy Japończycy piją alkohol, w pewnym momencie kończą na karaoke, a że piją dość często ze współpracownikami po pracy lub w weekendy, to można powiedzieć, że są stałymi bywalcami karaoke. Mają też urządzenia do karaoke w domu, więc ta rozrywka towarzyszy im również podczas rodzinnych spotkań. Jest to sposób by się wspólnie dobrze bawić, ale również metoda na odstresowanie. Czy potrafią śpiewać, czy może niemiłosiernie fałszują, wszyscy Japończycy kochają karaoke.

Source: Wikipedia

Słowo ‘kara’ oznacza pustkę, a ‘oke’ to rodzaj skrótu od orkiestry, który używany jest w sensie śpiewu z akompaniamentem muzycznym. Pochodzi z czasów programów radiowych, w których dość często nie mogli sobie pozwolić na zespół, który na żywo grałby muzykę dla piosenkarzy, dlatego tworzono nagrania muzyczne na taśmie i stało się to znane, jako pusta orkiestra lub karaoke. Pierwotnie było to przeznaczone dla profesjonalistów, w dzisiejszych czasach wszyscy chętnie używają karaoke.

Rodzaje miejsc z karaoke

Rynek karaoke w Japonii jest ogromny, podobno ma wartość ponad 800 miliardów jenów rocznie. Jest to podstawowa rozrywka i dostępne są dwa rodzaje miejsc z karaoke. Pierwsze z nich to Karaoke Snack. Są to małe bary z urządzeniami do karaoke, z których mogą korzystać ich klienci. Możecie tam wypić drinka i zaśpiewać piosenkę. Wystarczy powiedzieć barmanowi, którą piosenkę wybieracie. W takich barach śpiewa się przed innymi klientami, więc jeśli jesteś dobry, zostaniesz zauważony. Istnieje również niepisana zasada, nie możesz zaśpiewać więcej, niż jedną piosenkę na raz. Etykieta wymaga poczekania, aż inni klienci będą mieli swoją kolej.

Source: Wikipedia

Drugie miejsce nazywa się Karaoke Box. Są to zazwyczaj sieci karaoke, które zajmują nawet całe wieżowce. Znajdują się w nich pokoje wyposażone w urządzenia karaoke, które można wynająć na tyle godzin na ile się chce. Śpiewa się jedynie w gronie znajomych, więc nie trzeba wstydzić się obcych. Klienci samodzielnie obsługują urządzenie do karaoke, można wybrać różne efekty, np. zamienić swój głos na głos postaci anime. W pokoju znajduje się telefon, który umożliwia kontakt z pracownikami, można w ten sposób zamówić jedzenie lub drinki. Sam pokój jest również wyposażony w dodatkowe efekty, jak np. migające i kolorowe światła. Japończycy to stali bywalcy karaoke również dlatego, że nawet w Tokyo, metro przestaje jeździć koło północy. Taksówki są bardzo drogie, więc jeśli dłużej imprezujesz, to taniej jest jeszcze spędzić godzinę lub dwie na karaoke, niż organizować sobie powrót do domu taksówką. Karaoke jest więc miejscem na przeczekanie, aż znowu zacznie jeździć metro. Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda Karaoke Box, to obejrzyjcie film ‘Lost in translations’. Idealnie pokazuje on, jak w Japonii wygląda karaoke, a także wiele innych japońskich obyczajów i charakterystycznych miejsc.

Kto i jak tworzy karaoke?

Średnio około 1000 nowych piosenek jest dodawanych każdego miesiąca, a w każdym miejscu z karaoke macie około 150 000 piosenek do wyboru. W Japonii oczywiście będzie to dużo utworów po japońsku, a także piosenek z anime lub filmów. Nie są to jednak oryginalne ścieżki dźwiękowe, ani też oryginalne teledyski. Tworzą je profesjonaliści od karaoke. Specjalista od utworów muzycznych tworzy muzykę od zera, żadne dane audio nie są pobierane z materiału źródłowego, a firmy fonograficzne również nie dostarczają żadnego zapisu nutowego.

Aby tworzyć muzykę karaoke, jedyną rzeczą, na której specjaliści mogą polegać są ich uszy. Najpierw raz po raz słuchają oryginalnej piosenki, a podczas zapisywania nut zapamiętują utwór i jego strukturę. Potem zaczynają tworzyć własną wersję. Wykorzystuje się bity i dźwięki wielu powszechnie używanych instrumentów, które są zainstalowane na komputerze. Z wielu opcji wybierają dźwięki, które pasują do oryginalnego utworu. Używają ich do stworzenia swojej wersji piosenki.

Technologia karaoke wciąż ewoluuje, aby zaspokoić potrzeby klientów. Sposób, w jaki ludzie używają karaoke, staje się coraz bardziej zróżnicowany. W ostatnich latach, forma jednoosobowego karaoke jest coraz bardziej popularna. Dla jednych jest to sposób na odreagowanie. Nie krępuje ich obecność innych osób, więc mogą śpiewać prosto z serca. Inni nagrywają swój występ kamerą i wrzucają do Internetu. Jeśli jakiemuś użytkownikowi spodoba się ich występ, może zaproponować zaśpiewanie w duecie. Wprawdzie jest to współpraca wirtualna, ale można w ten sposób nawiązywać znajomości. Dla starszych osób karaoke jest sposobem na to, by wciąż być aktywnym towarzysko. Spotykają się tradycyjnych barach i dzięki temu są wciąż częścią społeczeństwa. Karaoke to część japońskiej kultury, którą kochają wszyscy.

Categories: Po Polsku

%d bloggers like this: