Dzisiaj chciałabym Was oprowadzić po mojej ulubionej dzielnicy w Tokyo – Asakusie, ale zacznijmy od początku, czyli od tego jak wyglądają duże japońskie miasta. Ich układ bardzo różni się od miast europejskich, gdzie w centralnej części zazwyczaj jest rynek/główny plac/stare miasto.  W przypadku Tokio nie jesteśmy w stanie określić gdzie znajduje się jego ścisłe centrum, tak naprawdę stanowi je kilka dzielnic. Ta największa metropolia na świecie podzielona jest na 23 dzielnice, a te najbardziej popularne to: Shibuya, Shinjuku, Akihabara, Harajuku, Ginza i właśnie Asakusa. Każda dzielnica ma swój unikalny charakter, swoje własne ‘centrum’, które zazwyczaj jest główną ulicą i jej najbliższym otoczeniem. To tam gromadzą się największe tłumy, znajdują się największe atrakcje i tam spotkamy najwięcej turystów. Akihabara to dzielnica elektroniki, gdzie znajdziemy mnóstwo większych i mniejszych sklepów z najnowocześniejszym sprzętem elektronicznym, a także dostaniemy perełki, które już odeszły w zapomnienie, jak Polaroidy czy stare konsole Nintendo. Harajuku to natomiast dzielnica młodych ludzi, którzy lubią się kolorowo ubierać i wyróżniać z tłumu. Znajdują się tam sklepy z ubraniami, małe urocze kafejki, fryzjerzy i styliści. Ginza to bardzo elegancka i droga dzielnica, Swoje sklepy mają tam najwięksi światowi projektanci, a ziemia w Ginzie jest najdroższa na świecie. Większość wymienionych dzielnic to bardzo współczesne miejsca, natomiast Asakusa ma w sobie wciąż czar starej Japonii.

tokyo-2576469_1920.jpgphoto: https://pixabay.com/

Będąc w Tokio najlepiej czuję się właśnie w Asakusie. Dzielnice takie jak: Shinjuku czy Shibuya, pełne wysokich wieżowców i ekranów reklamowych, trochę mnie przytłaczają. Tłumy ludzi zawsze tam pędzą, czuć ten pośpiech i nerwowość. W Asakusie też jest tłoczno, ale klimat tego miejsca jest zupełnie inny, bardziej spokojny i tradycyjny. Jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Tokio, które znajduje się w jego północno-wschodniej części. Asakusa należy do tzw. Shitamachi, czyli “starego serca miasta” i można tam naprawdę poczuć klimat minionej epoki. Zaraz obok płynie rzeka Sumida, na jej drugim brzegu jest dzielnica o tej samej nazwie, w której znajduje się najnowszy symbol Tokio – Skytree i budynek Asahi, japońskiego producenta piwa (to ten ze złotym plemnikiem).

W samym centrum Asakusy znajduje się jej największa atrakcja, czyli Senso-ji. Ta starożytna, buddyjska świątynia jest najstarszą świątynią w Tokio i odwiedza ją 30 milionów ludzi każdego roku. Wejście do świątyni wyznacza brama Kaminari-mon, z której zwisa olbrzymia papierowa latarnia.

Zaraz za nią znajduje się jedna z najstarszych w Japonii arkad sklepowych Nakamise Shotengai. Na tej 250-ciu metrowej uliczce znajduje się ponad 50 sklepów, w których kupimy tradycyjne japońskie przekąski, słodycze i pamiątki.

Na końcu Nakamise Shotengai znajduje się kolejna brama prowadząca do świątyni – Hozomon Gate.

Przechodząc pod nią wchodzimy na bezpośredni teren Senso-ji, gdzie znajduje się główny budynek i kilka mniejszych, w których zakupimy świątynne akcesoria, kadzidła i amulety.

asakusa-2167039_1920.jpgphoto: https://pixabay.com/

Świątynia jest przepięknie oświetlona w nocy i uważam, że właśnie wtedy najlepiej się prezentuje. Plusem jest również to, że jest o wiele spokojniej i momentami jesteśmy zupełnie sami…

Sklepy na Nakamise Shotengai zamykają się dość wcześnie, główny budynek świątyni również, dlatego miejsce to zaczyna się wyludniać. Dla tych, którzy cenią sobie coś więcej niż zakupy, właśnie wtedy pojawia się szansa na zobaczenie obrazów znajdujących się na sklepowych żaluzjach. Przedstawiają one sceny z dawnego życia w Asakusie.

Sklepy się zamykają, ale otwierają się ośrodki życia nocnego, czyli Izakaye. Można je porównać do naszych barów lub pubów, ale są o wiele lepsze. Nie tylko opijecie się w nich alkoholu, ale również napełnicie brzuszki pysznym jedzeniem. Przekąskami idealnymi do piwa, ciepłego lub zimnego sake. Zapomnijcie o paluszkach, orzeszkach lub chipsach. W Japonii do piwa je się edamame, yakitori i inne przysmaki. W takich miejscach smaczku dodaje również to, że zazwyczaj nie ma menu w języku angielskim i bardzo często nie wiecie co zamawiacie. Jak dla mnie jest to dodatkowa atrakcja i adrenalina.

Jak widzicie zabudowa w Asakusie jest niska i składa się głównie z domów w starym stylu. Tworzy to klimat dawnych lat, choć w tle czai się symbol naszych czasów, czyli Skytree.

Asakusa to dawna dzielnica czerwonych latarni i wciąż oświetlają ją latarnie w starym stylu. To również miejsce, gdzie ludzie przychodzili się zabawić. Znajdowało się tu dużo teatrów kabuki, a na ulicach organizowano uliczne przedstawienia.

Gdzieniegdzie do dzisiejszego dnia można zobaczyć tradycyjne, japońskie przedstawienia, takie jak Rakugo. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie się kierować, gdyż teatry mieszczą się często w małych, niepozornych domach. Przykładem może być Asakusa Engei Hall, gdzie swoje pierwsze kroki jako komedianci stawiali znani japońscy aktorzy, jak np. Takeshi Kitano.

Asakusa to również miejsce, gdzie wciąż spotkacie rzemieślników i artystów tworzących tradycyjne, japońskie stroje, akcesoria, czy zabawki.

mask-2397624_1920.jpgphoto: https://pixabay.com/

puppets-424257_1920.jpgphoto: https://pixabay.com/

A jeśli nie chce Wam się chodzić, to możecie zwiedzić Asakusę rikszą. W Asakusie znajduje się również bardzo dużo wypożyczalni kimon. Wśród turystów popularne jest zwiedzanie okolicy w tradycyjnych strojach i przejażdżki rikszą. Korzystają z tego również narzeczeni i nowożeńcy. Pary z całego świata przyjeżdżają do Asakusy na sesje zdjęciowe.

japan-220646_1920.jpgphoto: https://pixabay.com/

Na przeciwko głównej bramy Senso-ji znajduje się Asakusa Culture Tourist Center, gdzie uzyskacie wszelkie istotne informacje na temat dzielnicy. Na ostatnim piętrze jest taras widokowy, z którego roztacza się widok na miasto. Asakusa to moje ulubione miejsce w Tokio, ale każda dzielnica ma swój niepowtarzalny klimat i wiele do zaoferowania. Warto się w nich zgubić i chodzić poza utartymi ścieżkami. Trafiamy wtedy na perełki, których nie znajdziemy w żadnych przewodnikach, a które pozwalają nam lepiej poznać dane miejsce i poczuć jego atmosferę.

Amazing Japan

Zapraszam Was do dołączenia do projektu dotyczącego Japonii – Amazing Japan. Właśnie został uruchomiony i chcemy w nim zgromadzić wszystkich miłośników Japonii i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej coś więcej.

Strona: http://AmazingJapan.org/
Telegram Chat: https://t.me/AmazingJapanORG
Facebook: https://www.facebook.com/AmazingJapanORG
Twitter: https://twitter.com/AmazingJapanORG

%d bloggers like this: