Kawiarnie w Japonii to bardzo szeroka dziedzina. Większość z nich nie oferuje jedynie sprzedaży napojów i posiłków, ale również towarzyszy im temat przewodni i dodatkowe usługi. Najbardziej popularne są kafejki, gdzie dziewczyny w strojach pokojówek podają klientom ich zamówienie, ale to jedynie jeden z przykładów. Znajdziecie tam o wiele więcej, często zaskakujących stylów i tematów.

maid2.jpg

Pierwsza japońska kawiarnia otworzyła się w 1888 roku i obecnie znajduje się ich tam 18 000. Japonia jest na czwartym miejscu, jeśli chodzi o spożycie kawy i Japończycy piją jej więcej niż Włosi lub Francuzi. Istnieje wytłumaczenie, dlaczego kawiarnie cieszą się w Japonii tak dużą popularnością i tak bardzo różnią się od kafejek w innych krajach. Większość japońskich domów jest bardzo mała. Jeśli mieszkaliście lub mieszkacie w kawalerce i myślicie, że jest to małe mieszkanie, to niestety jesteście w błędzie. W Japonii mieszkania są jeszcze mniejsze, dlatego kawiarnie to miejsca oferujące dużą przestrzeń, gdzie można poczuć się komfortowo. Oferują one szereg udogodnień, dzięki którym można się o wiele łatwiej zrelaksować niż przebywając w domu. Wiele z nich posiada również specjalną, poranną ofertę śniadaniową w promocyjnej cenie, która jest idealna dla zabieganych Japończyków, nie mających czasu zjeść rano śniadania w domu. Można tam również przejrzeć poranną prasę lub magazyny, które oferowane są za darmo, naładować telefon i użyć Internetu. Klient może się tam uczyć, pracować lub po prostu zrelaksować.

Z kolei w kafejach z mangą można znaleźć tysiące komiksów i mang, również najnowsze wydania. Ograniczona przestrzeń japońskiego domu uniemożliwia przechowywanie dużej ilości książek, dlatego kafejki są w pewnym sensie traktowane jak biblioteki. W niektórych można nawet spróbować samemu stworzyć mangę, gdyż oferują w pełni wyposażone biurka z profesjonalnymi narzędziami kreślarskimi oraz komputery wyposażone w programy do tworzenia mang. Wiele z kafejek jest otwarta 24 godziny na dobę i oferuje darmowe napoje i przekąski, które dostępne są w automatach, a czasami dostępne są nawet maszyny do lodów. Typowa kawiarnia z mangami posiada oddzielne, zamykane boksy, w których znajduje się łóżko, komputer i telewizor. Taki boks można wykupić na godziny lub na całą dobę, znajduje się tam nawet prysznic. Wiele osób traktuje więc kafejki jak hotele, gdyż są one też o wiele tańsze.

turn-pen-976930_1280.jpg

W kafejce z obsługą przebraną za pokojówki, można poczuć się jak władca na dworze. Dziewczyny wykonują szereg czynności, by wyręczyć we wszystkim klienta. Przeczytają za niego menu i założą mu serwetkę. Uprzedzając ewentualne pytania, nie kryje się w tym żaden podtekst seksualny. Stroje są bardzo dziewczęce i dość grzeczne, wszystko jest utrzymane w charakterze kawaii. Maid cafe odwiedzają zarówno mężczyźni, jak i kobiety, i można odnieść wrażenie, że dla kobiet jest to o wiele lepsza zabawa. Kafejki te nastawione są na interakcje z klientem. Panowie, jeśli myślicie, że będziecie po prostu siedzieć i patrzeć na ładne dziewczyny, to się mylicie :D. Będziecie musieli założyć urocze, różowe królicze uszy, albo tiarę księżniczki. Wypowiadać magiczne zaklęcia podczas malowania ketchupem kotka na waszym jedzeniu. Grać w gry i śpiewać piosenki, czasami też dostaniecie nowe, śliczne imię. Ma być uroczo i różowo, dlatego często męska część klientów nie potrafi się w tym odnaleźć, zwłaszcza tych z zagranicy, nie obytych z kulturą kawaii. Jeśli jednak nabierzecie do tego dystansu, może to być świetna zabawa. Moe Moe Kyuuuuun!

A to piosenka jednej z najpopularniejszych sieci maid cafe, którą słyszycie prawie na każdym kroku, gdy przechadzacie się po Akihabarze:

Kolejnymi bardzo popularnymi kawiarniami, które ostatnio powstają również u nas, są kocie kawiarnie. Oferują one możliwość spędzenia czasu i zabawy z kotami, co jest świetnym rozwiązaniem dla miłośników zwierząt, którzy nie mogą mieć własnego zwierzaka(pamiętajcie! małe mieszkania!). Od kocich kawiarni się zaczęło, ale teraz można pójść również do kafejki z królikami, jeżami lub sowami. Dla mnie osobiście poszło to o wiele za daleko, gdyż wykorzystuje się zwierzęta, które czerpią wątpliwą przyjemność z kontaktu z człowiekiem, zwłaszcza w takiej ilości.

slodziak.jpg

Tyle się rozpisałam, a to dopiero niektóre z rodzajów kawiarni tematycznych. Jest tego o wiele więcej, łącznie z kafejkami z postaciami z popularnych anime lub takich, gdzie zamówienie podają prawdziwi książęta. Każdy znajdzie coś dla siebie 🙂

maidy.jpg

Amazing Japan

Strona: http://amazingjapan.org/
Twitter: https://twitter.com/amazingjapanorg
Facebook: https://www.facebook.com/amazingjapan.org

%d bloggers like this: