Kraje azjatyckie są dla nas fascynujące, ponieważ są egzotyczne. Bardzo różnią się od tego co widzimy na co dzień. Jedną z takich podstawowych różnic jest alfabet. Dla ludzi z zachodu to ciąg niezrozumiałych znaków, jak pismo obrazkowe. Znajdując się nagle w takim środowisku, gdzie wszystkie napisy z niczym nam się nie kojarzą, czujemy się totalnie zagubieni. Nie wiemy co znajduje się w danym budynku, jaka jest nazwa danej ulicy i do którego wyjścia w metrze się kierować. Jeszcze do niedawna tak wyglądała podróż po Japonii. Obecnie jest o wiele lepiej, a angielskie napisy pojawiają się już wszędzie. Jednak wciąż zdarzają się sytuacje, gdy czujemy się jak dziecko we mgle.

W ciągu ostatnich paru lat Japonia wykonała bardzo duży krok naprzód, jeśli chodzi o ułatwienie obcokrajowcom poruszania się po niej. Ma to na pewno związek z Igrzyskami Olimpijskimi, które odbędą się w Tokio w 2020 roku, a także z tym, że nastąpił ogromny przyrost turystów. Japonia stała się krajem bardzo atrakcyjnym turystycznie. Jeszcze w 2016 roku, jadąc w autobusie w Kioto, musieliśmy pilnować jakie znaczki wyświetlają się na ekranie z zapowiedziami przystanków, by nie przegapić swojego. W 2017 były już nazwy i zapowiedzi głosowe w języku angielskim. I tak samo było w Kagoshimie lub na Hokkaido. Jednak zupełnie inną kwestią jest porozumienie się z ludźmi, a nie jest to łatwe zadanie. I nie wynika to z faktu, że Japończycy nie uczą się angielskiego lub nie potrafią się go nauczyć. Bardzo często mają problem z wymową i stąd wynika niechęć do używania angielskiego. Choć starają się jak mogą. Bardzo chętnie pomagają też zagubionym turystom.

Przede wszystkim mają problem z literami L/R, często słysząc słowo w języku angielskim nie wiedzą czy w danym słowie jest L czy R. Ten sam problem mają wymawiając słowo. Prowadzi to do pomyłek i zniechęca do używania języka angielskiego. Problemy potrafią mieć nawet Japończycy, którzy znają angielski bardzo dobrze i posługują się nim na co dzień. W większości przypadków, gdy odezwiecie się do Japończyka po angielsku on zacznie Wam odpowiadać po japońsku. Pełnymi, długimi zdaniami, z których nie zrozumiecie nic. Z jednej strony nie chciałabym, żeby wszystko było opisane w języku angielskim. Niewiedza bywa zabawna i ekscytująca. Gdy nie wiecie co to za smak napoju albo chipsów właśnie kupujecie, a smaków są w Japonii tysiące i potrafią zaskoczyć. Albo w restauracji, gdy nie wiecie jaką potrawę przyniesie Wam kelner. Nuta tajemnicy, niepewności ale i dobrej zabawy. Bywa to też frustrujące, gdy musicie zrobić pranie bo skończyły się już Wam czyste majtki, a ta cholerrrna pralka ma tysiące przycisków z dziwnymi znaczkami.

Choć na co dzień Japończycy niechętnie posługują się angielskim, to za to bardzo chętnie stosują go w marketingu produktów. Dziwne konstrukcje zdań, słowotwórstwo albo użycie słowa, które w ogóle nie pasuje. W tym są specjalistami. Czasami człowiek się zastanawia, jak poważna firma, z poważnym działem marketingu mogła coś takiego wypuścić na rynek?! A może to 8-letniemu synowi prezesa powierzono stworzenie sloganu? Sklep z dziecięcymi artykułami “Starvations”. Zadek kurczaka, który nosi nazwę ‘Bon Jovi’. Zdarza się, że w restauracji możecie zamówić “Monster Priest Octopus Sausage” i “Cinnamon Water of Terror”. To wszystko i o wiele więcej znajdziecie w Japonii. Czy wiecie, że istnieje specjalny papier toaletowy dla naiwnych panienek?

Engrish lub Japanglish jest też stosowany na co dzień przez Japończyków. Musimy pamiętać, że przez jakiś czas znajdowali się pod okupacją Amerykańską. Przez wieki też zmieniali na własny użytek nazwy zachodnich produktów, które wcześniej były im nie znane. Najbardziej zaskakujące jest to, że pewne nazwy znanych marek, które większość świata wypowiada w ich oryginalnej formie, Japończycy wymawiają zupełnie inaczej.

McDonald’s to u nich Makudonarudo. Disneyland to Dizunilando, a Starbucks Sutabakkusu. Resztę przydatnych, japońskich słówek poznacie z tego filmiku:

Amazing Japan

Zapraszam Was do dołączenia do projektu dotyczącego Japonii – Amazing Japan. Właśnie został uruchomiony i chcemy w nim zgromadzić wszystkich miłośników Japonii i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej coś więcej.

Strona: http://AmazingJapan.org/
Telegram Chat: https://t.me/AmazingJapanORG
Facebook: https://www.facebook.com/AmazingJapanORG
Twitter: https://twitter.com/AmazingJapanORG

%d bloggers like this: