Ramen to największy wynalazek ludzkości i danie idealne. Sycące i przepyszne, z bogactwem składników. Bardzo poważnie podchodzę do tego tematu. Jestem surowym krytykiem, oceniam smak wywaru, makaronu i każdego dodatku z osobna. Nad parującą miską ramenu czuję się jak krytyk kulinarny 🙂 Ramen jest daniem popularnym praktycznie już na całym świecie, ale moim zdaniem najlepszy można zjeść tylko w Japonii, gdzie znajdują się tysiące knajp serwujących to danie.

Moja przygoda z ramenem rozpoczęła się pewnego gorącego, majowego dnia. To była niedziela. Pamiętam jakby to było wczoraj. Przyjechaliśmy do Harajuku w Tokio, gdyż rankiem w każdą niedzielę odbywała się tam parada młodych, oryginalnych ludzi. Poubierani w stroje w stylu Kawaii, lolity, gothic lolity, decora i wiele więcej spotykali się na moście Jingu Bashi, gdzie pozowali do zdjęć. Harajuku to ich stolica. Niestety okazało się, że tradycja ta została zakazana i parady nie będzie. Na całe szczęście zaraz obok jest świątynia Meiji Jingu, która i tak była w naszych planach. Długi spacer i zwiedzanie świątyni zaostrzyły nasze apetyty. Nie mieliśmy żadnego konkretnego planu, więc rozglądaliśmy się dookoła, szukając knajpy, która wpadnie nam w oko. I jest! Tłum ludzi przed wejściem, kolorowe chorągiewki. To ramen. Wchodzimy!

Kyushu Jangara działa na rynku już od 30 lat, to pierwsza restauracja, która pokazała Tokijczykom Tonkotsu Ramen. W Tokio znajduje się 8 lokalizacji, w najbardziej popularnych dzielnicach jak Akihabara, Harajuku, Omotesando, czy Ikebukuro. W środku jest bardzo tłoczno i głośno, wydaje się, że panuje tam chaos, ale tak naprawdę wszystko działa jak w zegarku. Pracownicy głośno i w krótkich, żołnierskich słowach przekazują sobie polecenia. To charakterystyczne dla wielu japońskich knajp. Klienci mogą na bieżąco oglądać ich pracę (jak podoba się Wam moja opaska 😉 ?)

Menu jest ogromne. Kyushi Jangara specjalizuje się w ramenie tonkotsu, który pochodzi z Hakaty. Wywar jest gotowany przez kilkanaście godzin na kościach wieprzowych i z kurczaka, ale dostępne są też wersje ramenu na wywarze z owoców morza lub dla wegetarian. Jest to więc miejsce dla każdego. Każda z wersji ma jeszcze kilka dodatkowych opcji, które różnią się ilością składników. Wybór nie jest łatwy, ale przed nami długa kolejka, więc mamy czas się zastanowić. Idziemy na całość, wybieramy ramen na wypasie. Z marynowanym w sosie sojowym jajkiem (soft boiled), to tego kakiniku czyli marynowany boczek, warzywa i mentaiko, czyli marynowana ikra. Nie byłabym sobą, gdybym nie wybrała wersji super ostrej .

To było najlepsze przeżycie kulinarne w moim życiu. Pierwsze spotkanie z ramenem i od razu idealna miska zupy! Jakie trzeba mieć szczęście! Mocny, aromatyczny wywar, z ostrymi przyprawami. Idealnie ugotowane jajko z lekko rozpływającym się żółtkiem. Rozpadający się w ustach, delikatny boczek i chrupiące warzywa. Umami i bogactwo smaków czuć w każdej jednej łyżce ramenu. Mogłabym jeść to codziennie i nigdy, by mi się nie znudziło. Niestety nie jest to możliwe, mieszkam kilka tysięcy kilometrów od tego wspaniałego miejsca. Boże! Dlaczego?!

Gdy następnego roku znowu udało zaplanować nam się podróż do Japonii, Kyushu Jangara było na pierwszym miejscu na mojej liście. Musiałam tam wrócić i znowu poczuć ten smak. Człowiek ma tendencję to idealizowania przeżyć z przeszłości. Również jeśli chodzi o smaki i często przeżywa rozczarowanie, gdy okazuje się, że jednak nie było tak idealnie. W tym przypadku nie miało to miejsca. Druga miska ramenu w Kyushu Jangara była jeszcze lepsza! Zjedzenie idealnego ramenu to wielkie szczęście… ale też nieszczęście. Po tym przeżyciu żaden inny nie mógł się z nim równać. Chodziłam w różne miejsca, szukałam tego smaku. W Polsce, w Budapeszcie, w Londynie. Nigdzie nie udało mi się odnaleźć choć namiastki. Muszę, więc znowu wrócić do Tokyo. Choćby na jeden dzień, zjeść tonkotsu ramen i wrócić. Wszystko bym za to oddała. Dziewictwo za ramen! Zaśliniłam się, idę coś zjeść…

Amazing Japan

Zapraszam Was do dołączenia do projektu dotyczącego Japonii – Amazing Japan. Właśnie został uruchomiony i chcemy w nim zgromadzić wszystkich miłośników Japonii i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej coś więcej.

Strona: http://AmazingJapan.org/
Telegram Chat: https://t.me/AmazingJapanORG
Facebook: https://www.facebook.com/AmazingJapanORG
Twitter: https://twitter.com/AmazingJapanORG

%d bloggers like this: