Miyajima leży około 20 kilometrów na południowy zachód od miasta Hiroszima na Morzu Wewnętrznym Seto. Od czasów starożytnych jest czczona jako wyspa bóstw. Znajduje się tam legendarny płomień, który płonie nieprzerwanie od 1200 lat. Na wyspę bardzo łatwo i szybko można się dostać promem, podróż trwa zaledwie 10 minut. Już z promu można podziwiać ogromną bramę O-Torii, która stanowi wejście do świątyni Itsukushima. Świątyni, która wydaje się unosić na wodzie. W XII wieku, w późnym okresie Heian przybyli tu członkowie klanu Heike, aby oddawać cześć bóstwom morskim. Świątynia była od dawna preferowana przez wojowników, gdyż bóstwa żyjące na wyspie zapewniają bezpieczną żeglugę i dobre połowy.  Itsukushima wraz z O-Torii to jeden z charakterystycznych symboli Japonii, tak jak pagoda Chureito z widokiem na górę Fuji lub tysiące bram Torii świątyni Fushimi Inari.

Podczas przypływu, do O-Torii można podpłynąć też łódką, aby zobaczyć ją z bliska. W uszkodzone przez wodę filary należy włożyć monetę na szczęście i spełnienie próśb.

Brama O-Torii znajduje się 160 metrów od głównego sanktuarium, w głąb morza. Tworzą ją wysokie na 16 metrów filary wykonane z japońskich pni kamforowych.

Świątynia Itsukushima została zbudowana około 800 lat temu. Generał Taira no Kiyomori wzniósł świątynię i poświęcił ją w roku 1168. Z piękną zieloną roślinnością w tle, pomalowana na czerwono świątynia wyrasta z lądu tworząc niezwykły pejzaż – sanktuarium unoszące się na morzu. Budynki połączone są szeregiem długich zadaszonych korytarzy. Filary wspierające świątynie są podatne na erozję wodną, gdyż w momencie przypływu znajdują się pod wodą. Jednak w momencie, gdy następuje odpływ, cały kompleks jest odsłonięty.

Itsukushima posiada nieziemski klimat, a wszystko za sprawą błyszczących refleksów słonecznych, które odbijają się od wody na filarach i dachu budynku. Jej wizerunek drastycznie się zmienia wraz z upływem czasu. Świątynia jest zarejestrowana jako światowe dziedzictwo UNESCO i wygląda tajemniczo, jakby płynęła w oceanie podczas przypływu.

Górująca za świątynią, na wysokości 335 metrów góra Misen jest świętym miejscem. Zaskakująca różnorodność roślin i zwierząt zamieszkuje góry i pierwotny las, który jest również częścią światowego dziedzictwa UNESCO. Około 1200 lat temu słynny buddyjski mnich Kukai otworzył tę górę jako ascetyczne, święte miejsce i uważa się, że Święty ogień używany do treningu mnichów płonie nawet do dnia dzisiejszego. Znany jako Wieczny Płomień był używany jako źródło dla wielu różnych płomieni. Jednym z przykładów jest Płomień Pokoju zapalony w 1964 r. w Parku Pokoju w mieście Hiroszima, niegdyś zniszczonym przez bombę atomową. Utrzymywanie Wiecznego Ognia przy życiu jest częścią duchowego treningu mnichów. Drewno opałowe pochodzi ze świętego lasu góry Misen. Jest ono wycinane z powalonych drzew, za specjalnym pozwoleniem. Wspinaczka na górę z drewnem ważącym 20 kilogramów jest częścią praktyki duchowej. Mnisi podczas treningu sprawdzają ogień w nocy co dwie godziny, a przez wiele nocy po prostu godzinami się w niego wpatrują. Ukrywający świętą siłę, legendarny płomień Miyajimy wciąż płonie. Jego moc podobno objawia się tym, że wypicie herbaty ugotowanej na ogniu leczy wszelkie dolegliwości.

Na wyspie żyją też święte jelenie Sika, są całkowicie oswojone z człowiekiem. Można do nich podejść, pogłaskać je, a one w podzięce ukradną Wam jedzenie. Jelenie znajdują się na głównej ścieżce prowadzącej do świątyni, ale znajdziecie je również w parku z sakurami, o którym zdaje się niewiele turystów ma pojęcie. Może jednak, tak jak nam, uda się Wam tam zabłądzić. Warto schodzić z utartych ścieżek, można dzięki temu odnaleźć prawdziwe perełki.

Miyajima to dla mnie idealne miejsce, jest tam przepięknie. Wszędzie znajdują się zadbane budynki w japońskim stylu. Jest też dużo zieleni, no i oczywiście sakury. Oprócz najważniejszej świątyni Itsukushima, znajdziecie też o wiele więcej świątyń i atrakcji, dlatego warto na Miyajimie spędzić kilka dni i chłonąć klimat tego miejsca.

Miyajima to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Japonii, a także święte miejsce dla pielgrzymów, którzy licznie tu przybywają. Nic więc dziwnego, że znajdują się tu zawsze tłumy ludzi. Jednak, spacerując po wyspie możecie natknąć się na zupełnie puste uliczki, które pozwolą Wam odetchnąć od tłumu.

Podczas odpływu, z upływem czasu odsłaniają się kolejne połacie podwodnego terenu. Nie tylko kompleks świątynny jest w pełni widoczny, ale również brama O-Torii, do której można podejść i podziwiać z bliska.

To też odpowiedni czas dla amatorów morskich przysmaków. Ludzie zbierają muszle, wykopując je z piasku, ale spotkacie tu również innych wielbicieli owoców morza…

…jelenie Sika…

… oraz dzikie ptactwo.

Wizerunek świątyni, bramy O-Torii, a także całej wyspy zmienia się nie tylko wraz z przypływem i odpływem, ale również wraz ze zmianą pogody. Dzięki temu aż chce się wciąż oglądać te same miejsca, które wyglądają zupełnie inaczej przy zachmurzeniu i w pełnym słońcu.

W starych budynkach znajdziecie liczne sklepiki z pamiątkami i oczywiście street foodem. Najbardziej znaną przekąską z wyspy jest Momiji Manju, czyli ciasto w kształcie liścia klonu, w którym znajduje się nadzienie z fasoli adzuki.

Tak jak cała Japonia ma nam wiele do zaoferowanie, tak Miyajima mnie wyjątkowo urzekła. Każdemu kto wybiera się do Japonii polecam, by w swych planach uwzględnił również to miejsce. Najlepiej spędzić tu dwa, trzy dni, aby zobaczyć całą wyspę. Wieczorem, gdy odpływa ostatni prom z turystami, robi się tu spokojnie i jeszcze bardziej klimatycznie, a świątynia Itsukushima jest pięknie podświetlona. My zaplanowaliśmy niestety tylko jeden dzień, a nawet tylko parę godzin na Miyajimie. Chcieliśmy też zobaczyć Hiroshimę, jednak ciągle zmieniający się krajobraz sprawił, że nie chcieliśmy stąd odpływać. W związku z tym zostaliśmy aż do wieczora, by utrwalić w pamięci jak najwięcej wspomnień z tego miejsca.

Ostatnie pożegnanie z wyspą Miyajima i jeleniem Sika. Może jeszcze kiedyś uda się tu wrócić.

Amazing Japan

Zapraszam Was do dołączenia do projektu dotyczącego Japonii – Amazing Japan. Właśnie został uruchomiony i chcemy w nim zgromadzić wszystkich miłośników Japonii i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej coś więcej.

Strona: http://AmazingJapan.org/
Telegram Chat: https://t.me/AmazingJapanORG
Facebook: https://www.facebook.com/AmazingJapanORG
Twitter: https://twitter.com/AmazingJapanORG

%d bloggers like this: