Kto z Was lubi się bać? Ja czasami lubię. Oglądam i czytam horrory, thrillery, historie o seryjnych mordercach…Boo! Wszędzie na świecie ludzie lubią się bać, a Japonia nie jest wyjątkiem. Najbardziej popularny jest motyw duchów, które mają swój własny zestaw charakterystycznych cech. Niekoniecznie wywołują strach, niektóre japońskie duchy są smutnymi lub żałosnymi postaciami. Odzwierciedla to pogląd Japończyków na temat śmierci i religii.

SekienYurei.jpgPhoto – Wikipedia Toriyama Sekien

Yurei-ga to stworzona wieki temu kategoria japońskiego malarstwa, które przedstawia duchy lub inne przerażające, nadprzyrodzone tematy. Spójrzcie na obraz poniżej, na pierwszy rzut oka wyglądaj jak Biginga, czyli obraz przedstawiający kobiece piękno, ale to piękno nie jest kobietą z krwi i kości. Dolne części jej ciała zdają się zanikać. Ten XVIII-wieczny obraz Maruyamy Okyo ukształtował japońskie wyobrażenia o tym, jak powinien wyglądać duch. Długie, czarne włosy i białe kimono są klasycznymi cechami yurei-ga.

Oyuki.jpgPhoto – Wikipedia

W okresie Edo popularne było ludowe przekonanie, że zło wypędza zło. Tak więc obrazy złych duchów były czymś w rodzaju dobrego uroku. Gdy na ścianie Twojego domu wisiał zwój z obrazem Yurei, to nie groźni byli Ci złodzieje.  Miał on za zadanie odstraszyć ich podczas Twojej nieobecności. Właściwie był to powszechny zwyczaj, praktycznie każdy dom posiadał Yurei-ga. W tamtych czasach większość ludzi bała się nie tylko śmiertelnych rabusiów, żyjących istot ludzkich, ale wierzono też w duchy i nadprzyrodzone potwory. Wierzono również, że na każdego potwora znajdzie się jeszcze większy potwór, czyli że każde zło można odstraszyć czymś jeszcze bardziej przerażającym. Ludzie sądzili, że Yurei-ga posiada moc, by powstrzymać zło.

Hokusai_yurei.jpg
Photo – Wikipedia Katsushika Hokusai

Klasyczny motyw przerażających opowieści w Japonii to duchy kobiece, które są obsesyjnie przywiązane do żywego człowieka. Wielu malarzy opierało się na tym symbolu, przy malowaniu obrazów duchów. Jeszcze innym motywem są wychudzone kobiece duchy. Jak widać, yurei-ga to kobiety traktuje jako przerażające postacie, a nie mężczyzn. Wiele yurei-ga pokazuje, jak zazdrość kobiet lub uraza zamieniają je w przerażające zjawy. W dawnych czasach społeczeństwo było nastawione na mężczyzn. Kobieta mogła być niesprawiedliwie pogardzana lub nawet zabita, chociaż nie zrobiła nic, aby na to zasłużyć. Kultura japońska wymagała od kobiet chodzenia trzy kroki za mężczyzną i powstrzymywania się od mówienia swoich myśli. Nie mogły swobodnie wyrażać swoich prawdziwych uczuć, więc gniew i inne emocje po prostu w nich narastały. A potem, gdy kobiety umierały stawały się duchami, w których te nagromadzone emocje wybuchały. Ta idea jest głęboko zakorzeniona w kulturze japońskiej i dlatego yurei-ga jest zazwyczaj kobietą, a nie mężczyzną. Im bardziej kobieta była w złym położeniu i nie mogła korzystać z życia, tym potężniejszy był jej duch po śmierci. Ta emocjonalna energia podsycała jej urazę i okrucieństwo. To, że obraz przedstawia kobietę ducha widzimy też po jej rozpuszczonych włosach, które za życia musiały być zawsze spięte w towarzystwie.

Suushi_Yurei.jpgPhoto – Wikipedia, Sawaki Suushi, Yurei

Duchy yurei to jednak nie wszystko. Od czasów starożytnych Japończycy bali się nadprzyrodzonych potworów zwanych yokai. Chociaż yokai także dręczyli żyjących złymi uczynkami, są one zupełnie inne od duchów. Istnieje zdecydowane rozróżnienie między yokai i yurei, czyli potwory kontra duchy. Duchy japońskie celują w konkretne osoby, podczas gdy potwory nawiedzają określone miejsce. Tengu ma siedzibę w górach, a Kappa kojarzy się z wodą. Potwory te będą się pokazywać każdej osobie, która przechodzi przez ich siedlisko. Duchy natomiast są przywiązane do ludzi, a nie miejsc. Z powodu silnych emocji ich dusze nie mogą znaleźć wytchnienia i muszą wędrować po zaświatach. To przywiązanie może być spowodowane urazą lub wciąż trwającą miłością. Potężny żal jest esencją duchów, złość i pragnienie zemsty przeciwko konkretnej osobie, zamieniają w mściwego ducha.

454px-Kappa_jap_myth.jpgPhoto – Wikipedia Toriyama Sekien, Kappa

Japonia ma długą historię straszenia i duchów, które rodzą się z pobudzonej wyobraźni. Na tym właśnie opiera się motyw yurei, na nieuchwytnym strachu, obawy że coś czai się za rogiem. Japońskie duchy są dość subtelne, nie mają wcale mocnego wizerunku lub atrybutów, które posiadają zachodnie straszydła. Jednak bardzo pobudzają wyobraźnię i bardzo przerażają. Długie, czarne, zakrywające twarz włosy, biała sukienka, czy czegoś Wam to nie przypomina? Bo mi przypomina to straszne dziewczynki z japońskich horrorów, Sadako i spółka. “Krąg”, “Klątwa” i inne horrory korzystały z tradycyjnych, przerażających japońskich opowiadań i obrazów. To pokazuje, że mimo upływu wieków, ludzie wciąż boją się tego samego. A na pewno ja. Japońskie i inne azjatyckie dziewczęta z horrorów przerażają mnie o wiele bardziej, niż Jasony lub inne Justiny latające z piłą mechaniczną. A Wy czego się boicie?

Amazing Japan

Zapraszam Was do dołączenia do projektu dotyczącego Japonii – Amazing Japan. Właśnie został uruchomiony i chcemy w nim zgromadzić wszystkich miłośników Japonii i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej coś więcej.

Strona: http://AmazingJapan.org/
Telegram Chat: https://t.me/AmazingJapanORG
Facebook: https://www.facebook.com/AmazingJapanORG
Twitter: https://twitter.com/AmazingJapanORG

%d bloggers like this: