To mój pierwszy artykuł i chciałabym zacząć od mojego ulubionego tematu, czyli jedzenia :). Zamierzam przedstawić Wam moje ukochane danie – ramen.

ramen-2386540_1920.jpg

Ramen jest jednym z ulubionych dań Japończyków, tzw. comfort food, ale ostatnio staje się też coraz bardziej popularny na całym świecie. Kochają go ludzie w każdym wieku i każdego zawodu. W misce z ramenem znajdziecie makaron (od którego danie wzięło swoją nazwę), wywar, różnorodne dodatki i szczęście ;). Z tych składników można przyrządzić nieskończoną liczbę kombinacji ramenu. Smak dania jest głównie uzależniony od produktów, z których przyrządzono wywar, a mogą to być: kości wieprzowe, kości kurze, owoce morza (głównie płatki bonito i konbu), warzywa. Mimo, że aby przygotować dobry ramen, należy poświęcić mu wiele czasu, pracy i użyć składników wysokiej jakości, to jest to tani, japoński fast food, zazwyczaj jedzony podczas przerwy na lunch.

W Japonii ramen jest tak bardzo uwielbiany, że wybudowano nawet Muzeum Ramenu. Znajduje się ono w Yokohamie. To pierwszy na świecie park rozrywki, który poświęcony został jedzeniu. Znajduje się tam replika tradycyjnej, japońskiej uliczki z lat 50. W tej uroczej atmosferze dawnych czasów zjecie każdy rodzaj ramenu, z każdego zakątka Japonii. Jest to więc idealne miejsce, by spróbować różnych odmian ramenu, bez konieczności przejechania całej Japonii.

ramen-3387316_1920.jpg

W Japonii są tysiące ramenowni i każda z nich posiada swoją unikalną recepturę. Makaron może być prosty lub lekko skręcony, cienki lub gruby, oczywiście najlepiej smakuje ten świeżo przyrządzony i z reguły każda ramenownia robi go samodzielnie. Jednak najbardziej istotny jest wywar, gotowany przez 15 lub 20 godzin. Najbardziej popularne dodatki do ramenu to plastry pieczonego lub gotowanego boczku (chashu), oraz gotowane jajko, ale jest ich o wiele więcej.

Makaron absorbuje wywar, ale nie robi się rozgotowany. Jest za to przyjemnie elastyczny, to właśnie dlatego ramen jest tak pyszny. Podczas jedzenia ramenu można siorbać, a nawet powinno się to robić. Dzięki temu ochładzamy go i wciągamy kluski wraz z wywarem. Jest nawet specjalna technika siorbania, ja jeszcze jej nie opanowałam ;), ale Wy jedząc ramen nie przejmujcie się i siorbcie!

Ramen miso z Sapporo, tonkotsu z Fukuoki, shoyu ramen na bazie sosu sojowego i shio ramen, czyli ramen z solą, to tylko nieliczne rodzaje tego dania. Tsukemen z kolei to coś bardzo unikalnego, makaron otrzymujemy oddzielnie i zanurzamy go w miseczce z gęstym wywarem przez zjedzeniem. Istnieje tak wiele rodzajów ramenu, a każdy z nich smakuje inaczej, dlatego powinniście spróbować ich wszystkich, żeby odnaleźć swój ulubiony!

Jeśli będziecie zainteresowani, już wkrótce zdradzę Wam, gdzie można zjeść najlepszy ramen w Tokio, a może nawet w całej Japonii ;).

English version: https://steemit.com/food/@kocinka/ramen-the-most-amazing-dish-in-the-world

bars-ramen-in-saigon-3227779_1920.jpg

%d bloggers like this: