Japonia jest znana ze swoich superszybkich i wygodnych pociągów. Shinkanseny w niecałe 2,5 h pokonują trasę 500 kilometrów, tyle właśnie zajmuje przejazd z Tokyo do Kyoto. Japonia ma jednak do zaoferowania o wiele więcej w dziedzinie pociągów. Dostępnych jest też dużo turystycznych tras kolejowych, których zadaniem jest pokazanie i rozreklamowanie danego miejsca. Pasażerowie mają okazje podziwiać przez pociągowe okna lokalny krajobraz. Trasy i pociągi turystyczne są bardzo różne. Od podróży trwających kilka dni w bardzo luksusowych pociągach, których wystrój przedstawia tradycyjne japońskie rzemiosło i sztukę. Po krótkie, jedno lub dwugodzinne trasy. Bardzo często podczas wycieczki serwowany jest posiłek składający się z lokalnych składników lub sprzedawane są pamiątki.

Przykładem turystycznej trasy kolejowej jest Sagano Scenic Railway w Kioto. To jej oficjalna nazwa, ja wolę nazwę mniej oficjalną – Sagano Romantic Train ;). Linia znajduje się blisko Arashiyamy i słynnego lasu bambusowego. Jest to obecnie jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Kioto. Od momentu otworzenia linii minęło 27 lat. To pierwsza kolej w Japonii przeznaczona jedynie do obsługi pociągów turystycznych. Co ciekawe, powstała ona w miejscu zamkniętej wcześniej normalnej linii pasażerskiej.

Widok z Sagano Romantic Train, w tym rejonie popularne są też spływy łódką

Linia ma długość 7,3 kilometra, pociąg odbywa 9 podróży w obie strony dziennie, a każda trwa godzinę. Ponad 1,2 miliona ludzi co roku korzysta z usług Sagano Romantic Train, aby podziwiać piękną scenerię wąwozu Hozugawa, która zmienia się dramatycznie wraz z porami roku.

Jesteśmy w Japonii, a więc nie może zabraknąć  Hello Kitty…

Do 1989 r. Sagano Scenic Railway była częścią linii pasażerskiej JR (japoński przewoźnik kolejowy), ale z powodu wprowadzenia elektrycznych pociągów ten odcinek starej linii został zamknięty. Następnie lokalne władze zwróciły się do zarządu kolei w zachodniej Japonii, aby wykorzystać zamkniętą trasę dla celów turystycznych i w ten sposób powstała Sagano Scenic Railway. Otworzenie na nowo trasy nie było prostym zadaniem. Nieużywane przez dwa lata tory zardzewiały i zarosły chwastami. Nie było platform, ani stacji, a nawet pociągów.

…i animowanej konduktorki

Wymiana szyn i wiązań oraz zainstalowanie środków bezpieczeństwa, aby zapobiec upadkom skał i osuwiskom, kosztowało około 600 000 $. Oprócz prac konserwacyjnych należało również wybudować perony, stację i siedzibę główną firmy. Kupiono lokomotywę przeznaczoną na złom i naprawiano ją. Wagony towarowe przebudowano na wagony pasażerskie. Sagano Romantic Train otwarto w kwietniu 1991 roku i na początku sądzono, że firma będzie w stanie działać tylko przez trzy lata. W 1998 roku zbudowano dodatkowy, bardzo wyjątkowy wagon. Nie ma on okien, a dach w 2/3 jest ze szkła. Dzięki temu pasażerowie mogą bez przeszkód podziwiać widoki i cieszyć się górskim powietrzem. Jak za pewne się domyślacie, miejsca w tym wagonie są najbardziej popularne. Można je kupić dopiero w dzień podróży, dlatego na miejsce należy przybyć odpowiednio wcześnie. Koszt biletu w jedną stronę wynosi 620 yen.

Po otworzeniu linii zaczęto zastanawiać się, jak stale przyciągać nowych pasażerów. Zwrócono uwagę na krajobraz wąwozu Hozugawa, który otaczają góry, a którym przebiega trasa linii. Powstał pomysł, by zbocza wąwozu obsadzić drzewami wiśni, które kwitnąc będą wzbogacać krajobraz wiosną, oraz klonami, których czerwone liście będą przyciągać turystów jesienią. Każdego roku sadzono 200 drzew, akcja była medialna, więc drzewa były sponsorowane przez różne miejsca z całej Japonii. Przy sadzeniu, oprócz pracowników linii, pomagali również wolontariusze. Obecnie, czyli 27 lat później, ponad 4000 wiśni i klonów wyznacza trasę Sagano Romantic Train.

Niestety w górach wiśnie kwitną z opóźnieniem, dlatego podczas naszej wycieczki można było podziwiać jedynie wczesne odmiany. Tzw. full bloom zaczął się pewnie parę dni później ;(

Obok dworca Saga Torokko, z którego wyrusza pociąg, została wybudowana XIX-wieczna hala, aby przyciągnąć więcej odwiedzających. Na jej terenie znajduje się kawiarnia i sklepy z pamiątkami, a w 2003 roku utworzono tam muzeum przedstawiające technologię lokomotyw parowych, które symbolizują XIX wiek. W stałej ekspozycji znajdują się 4 lokomotywy parowe.

A to replika wagonu pasażerskiego, który był pchany ręcznie. Takie wagony były popularne na lokalnych obszarach pod koniec 1800 i na początku 1900 roku.

Pociągi w Japonii to coś więcej niż środek transportu. Bardzo często są atrakcją turystyczną i można zaobserwować, że ten trend wciąż będzie się rozwijał. Każdego roku powstają nowe trasy i pociągi turystyczne. Sagano Romantic Train to zapoczątkował i choć nie jest ani superszybki, ani nowoczesny, wciąż przyciąga wielu ludzi rocznie, którzy chcą podziwiać piękną naturę wąwozu Hozugawa. To również przykład na to, jak zaangażowanie i pomysłowość ludzi może przywrócić do życia coś, co było już dawno zapomniane i nieatrakcyjne.

Końcowa stacja i figurki Tanukiego …chwila…a co on tam ma między nogami?! brzydki Tanuki!  

Tanuki jest w Japonii symbolem szczęścia, wystarczy go pogłaskać w odpowiednim miejscu 😉

Amazing Japan

Zapraszam Was do dołączenia do projektu dotyczącego Japonii – Amazing Japan. Właśnie został uruchomiony i chcemy w nim zgromadzić wszystkich miłośników Japonii i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej coś więcej.

Strona: http://AmazingJapan.org/
Telegram Chat: https://t.me/AmazingJapanORG
Facebook: https://www.facebook.com/AmazingJapanORG
Twitter: https://twitter.com/AmazingJapanORG

%d bloggers like this: