sika3.jpg

Nara jest starożytną stolicą Japonii, gdzie od wieków zachowuje się tradycyjne wierzenia i religijne rytuały. Miasto to leży blisko Osaki i Kyoto, 370 kilometrów na zachód od Tokyo i jest otoczone przez naturę. Możecie tam spotkać zwierzę, które łączone jest ze świętymi miejscami Nary, czyli jelenia.

sika4.jpg

Legenda mówi, że bóstwo Takemikazuchi-no-mikoto przybyło do Nary 1300 lat temu na białym jeleniu. Od tej pory jelenie były chronione i darzone szacunkiem przez ludzi w Japonii, gdyż uważa się, że są wysłannikami bogów. Jelenie w Narze, czyli Siki, są dzikie, ale mieszańcy się nimi opiekują. Ranne, chore lub ciężarne jelenie są przenoszone w specjalne miejsce, gdzie nie są niepokojone przez turystów. Tam poddawane są leczeniu, miejsce to funkcjonuje dzięki datkom od osób prywatnych i firm. Jelenie są chronione i kochane od ponad 1000 lat i obecnie są również wielką atrakcją turystyczną w Narze.

sika1.jpg

W parku w Narze możecie spotkać ponad 1000 Sik. Są one na tyle oswojone z ludźmi, że można do nich podejść, zrobić sobie z nimi zdjęcie, a nawet pogłaskać. Najlepszy sposób, by wkupić się w ich łaski, to kupno specjalnych krakersów, którymi można jelenie karmić. Siki z Nary są bardzo dobrze wychowane i kłaniają się w podzięce za jedzenie. Jeśli przytrzymacie krakers nad głową jelenia, ukłoni się po raz pierwszy. Kiedy schowacie krakers za swoimi plecami, ukłoni się po raz drugi. Powtórzcie pierwszy krok i ukłoni się po raz trzeci. Więcej już ich nie drażnijcie, bo głodna Sika to zła Sika ;). Ogólnie jelenie są zazwyczaj głodne i widząc, że trzymacie ich krakersy zaczynają Was śledzić i wykradać jedzenie z rąk. Czasami podąża za Wami małe jelenie stadko, żądne krakersów :). Zdarza się, że lekko Was ubodą, złapią za koszulkę, albo za pasek od aparatu, dlatego wybierając się do Nary lepiej zostawić biżuterię w domu, a sprzęt chronić przed pożarciem :). Jelenie nie robią tego złośliwie, ani agresywnie, także nie bójcie się nic Wam nie grozi. To bardziej forma zabawy i chęć zwrócenia Waszej uwagi.

sika2.jpg

Nara to wyjątkowe miejsce, gdzie naprawdę możecie wejść w interakcje z dzikim zwierzęciem. Wprawdzie może się zdarzyć, że wyjedziecie stamtąd w przeżutej koszulce, ale za to szczęśliwi :). Siki możecie też spotkać w innych częściach Japonii, np. na Miyajimie, małej wysepce koło Hiroszimy, ale o tym innymi razem.

English version: https://steemit.com/blog/@kocinka/the-sacred-deer-of-nara-park

Amazing Japan

Strona: http://amazingjapan.org/
Twitter: https://twitter.com/amazingjapanorg
Facebook: https://www.facebook.com/amazingjapan.org

naramonk.jpg

%d bloggers like this: