Nara to starożytna stolica Japonii, która została założona ponad 1300 lat temu. W tamtym okresie było to polityczne i kulturalne centrum kraju. Historyczne zabytki starożytnej Nary są wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i w żadnym innymi miejscu w Japonii nie znajdziecie więcej narodowych skarbów. Buddyjska świątynia Todai-ji jest istotną częścią tego dziedzictwa i najważniejszym symbolem Nary. To w niej znajduje się gigantyczny posąg Buddy, który ma 15 metrów wysokości i jest kolejnym, dobrze znanym symbolem Japonii.

Pawilon Wielkiego Buddy
Rekonstrukcja oryginalnej Świątyni Todai-ji

Todai-ji to jedna z najważniejszych świątyń w Narze, która przyciąga ponad 2 miliony odwiedzających rocznie. Decyzja o jej budowie została podjęta przez Cesarza Shomu w połowie VIII wieku. Na ogromnym terenie należącym do świątyni znajduje się wiele budynków, a góruje nad nimi Pawilon Wielkiego Buddy, który wznosi się na wysokość 47 metrów. Jest to rekonstrukcja budowli z połowy VIII wieku, która została dwukrotnie spalona podczas wojen. Obecny budynek został przebudowany 300 lat temu i jest o prawie połowę mniejszy niż pierwotna świątynia. Mimo to, jest to wciąż największy, wykonany całkowicie z drewna budynek na świecie. Nawet teraz robi on ogromne wrażenie. Aż ciężko sobie wyobrazić wielkość oryginalnej świątyni, którą podpierały 84 filary, każdy o długości 30 metrów i metrze szerokości.

Wielki Budda z Nary

W Pawilonie Wielkiego Buddy znajduje się najważniejszy posąg świątyni. Jest to największy na świecie Budda wykonany z brązu – The Great Buddha of Nara. Reprezentuje on Vairocana – Buddę, który oświeca świat kosmiczną prawdą i prowadzi ludzi do oświecenia. Budowę gigantycznego Buddy zarządził cesarz Shomu w 743 roku, który chciał w ten sposób uchronić kraj przed katastrofami i chorobami. Posąg ma 15 metrów wysokości, a do jego wykonania zastosowano wyjątkową technikę odlewu metalu i użyto około 500 ton brązu zebranego z całej Japonii.

Podest, na którym znajduje się Budda ma kształt kwiatu lotosu, a na jego brzegach widnieją obrazy buddyjskiej wizji kosmosu. Symboliczne znaczenie ma również ułożenie rąk Buddy. Prawą ręką koi on ludzkie lęki, a lewą spełnia ich życzenia.

Wielki Budda z Nary

Z filarem stojącym wewnątrz Świątyni wiąże się legenda. Otwór w filarze jest wielkości nozdrza Buddy, jeśli uda Wam się przez niego przejść zostaniecie pobłogosławieni odpornością na choroby i nieszczęścia.

Skoro już jesteśmy w Narze to nie mogę po raz kolejny nie wspomnieć o największej (jak dla mnie) atrakcji tego miejsca. Na koniec słodkie, puchate, małe i jakże urocze jelenie Sika.

Wszystkie zdjęcia należą do @kocinka

%d bloggers like this: