Bardzo lubię japońskie świątynie Shinto. Wykonane z drewna budynki, a wokół nich mnóstwo natury. Zazwyczaj znajdują się one gdzieś na zboczu góry lub głęboko w lesie. Można tam poczuć jak ziemia oddycha. Od najdawniejszych czasów Japończycy wielbili ogromny panteon bogów Shinto. Możemy znaleźć ich w górach, w rzekach i na morzu. Japończycy odwiedzają świątynie, by szukać błogosławieństw u bóstw i podziękować im za spełnione prośby. Kiedy przekraczamy bramę świątyni, opuszczamy świat zewnętrzny i stopniowo wchodzimy do świętego miejsca. Oprócz świątyń Shinto w  Japonii znajduje się również wiele buddyjskich świątyń. Mogą wydawać się dość podobne, ale obiekt kultu jest inny. Świątynia buddyjska zawiera wizerunki Buddy i przekazuje nauki buddyjskie, podczas gdy w Shinto święta esencja japońskiego bóstwa znajduje się w świątyni i jest czczona przez kapłana Shinto.

Świątynia Shinto w Nara

Świątynie w całej Japonii przyciągają tłumy wiernych. Wielu Japończyków odwiedza świątynie podczas różnych ważnych wydarzeń w życiu. Dla dzieci organizowana jest ceremonia zwana Shichi-Go-San. Składane się modlitwy o zdrowy rozwój chłopców w wieku 3 i 5 lat, oraz dziewczynek w wieku 3 i 7 lat. Podczas ceremonii ślubu dziękuje się bogom za to, że para się spotkała i składane są obietnice, że stworzą wspólnie rodzinę. Uczniowie przychodzą modlić się o dobre wyniki na egzaminach wstępnych. Piszą swoje modlitwy na drewnianych tabliczkach, które często zawierające nazwę szkoły, do której chcą się dostać.

Ceremonia zaślubin w Itsukushima Shrine

Świątynia jest miejscem kultu bóstw japońskiej rdzennej wiary Shinto. Mówi się, że w Japonii jest około 80 000 świątyń zamieszkiwanych przez wiele różnych bogów. Jednym z przykładów jest Ise Jingu w Prefekturze Mie. Ta starożytna świątynia jest bardzo ważna i pojawia się nawet w mitologii japońskiej. Przyciąga rocznie sześć milionów odwiedzających z całej Japonii. Należy do japońskiej bogini słońca Amaterasu Omikami. Ise Jingu ma także 125 dodatkowych świątyń do wielbienia różnych bóstw. Są związane ze wszystkim, od jedzenia, odzieży i schronienia po przemysł, wodę i wiatr.

Ise Jingu
IseShrine.jpg
Photo – Wikipedia

To jest wewnętrzne sanktuarium, w którym znajduje się Amaterasu Omikami. Nikomu nie wolno tam wchodzić. Jest to święta ziemia, więc modlitwy mogą być ofiarowane jedynie z odległości. Odwiedzający mogą zobaczyć tylko kawałek świątyni wystający poza ogrodzeniem. Ta niedostępność zwiększa powagę i świętość tego miejsca.

800px-Naiku_01.JPG
Photo – Wikipedia

Izumo Taisha w prefekturze Shimane to jedna z najstarszych świątyń Japonii, poświęcona kultowi Okuninushi no Mikoto. Bóstwa, o którym mówi się, że odegrało rolę w narodzinach narodu japońskiego, a także znane jest ze zjednoczenia ludzi.

Izumo TaishaIzumo-shrine_Haiden01.jpg

Niektórzy bogowie są postaciami historycznymi, które zostały ubóstwione. W Kioto znajduje się świątynia o nazwie Kitano Tenmangu. Sugawara no Michizane, który żył ponad 1000 lat temu, jest tu wielbiony. Był wyjątkowo utalentowanym uczonym i politykiem. Później został ubóstwiony jako bóg nauki. Każdego roku w trakcie egzaminów uczniowie przychodzą tutaj, by modlić się o pomoc bóstwa. W przeciwieństwie do religii monoteistycznych, w japońskim Shinto występuje wielu bogów. Każdy z nich posiada swoje unikalne cechy, które pozwalają ludziom wybrać dopasowane do siebie bóstwo, a co za tym idzie również świątynie.

Kitano Tenmagu800px-Honden_Kitano-tenmangu-shrine.JPG

W Japonii jest wiele różnych świątyń Shinto, ale wszystkie składają się z kilku podstawowych elementów i panują w nich określone zasady. Chciałabym teraz oprowadzić Was po świątyni. Może będziecie kiedyś samodzielnie chcieli wypełnić obrządek Shinto? Pierwszą rzeczą, którą zobaczycie jest brama, która nazywa się Torii. Torii to symbol świątyń Shinto, tak jak pagody są symbolem świątyń buddyjskich. Wyznaczają one granicę między światem codziennym a świętym domem bogów. Za Torii znajduje się święta ziemia, więc należy lekko się przed nią ukłonić, aby pokazać swój szacunek.

Torii świątyni Heian w Kioto. Spójrzcie na ten samochód!

Tori świątyni Meiji Jingu w Tokyo

Ścieżka lub schody prowadzą od Torii do głównego budynku świątyni. Przejście to używane jest również przez bóstwa, dlatego powinno się iść bokiem ścieżki, aby nie wchodzić w drogę bóstwom.

Następnie stoi para posągów. Są to zazwyczaj psy stróżujące, które chronią bogów i odpędzają zło, ale w niektórych świątyniach są również inne zwierzęta, takie jak lisy i byki.

Nieco dalej znajduje się miejsce oczyszczania. Tutaj zmywa się zanieczyszczenia codziennego życia, zanim będzie można zbliżyć się do bogów. W pierwszej kolejności należy wziąć naczynie w prawą rękę i napełnić je wodą. Należy wlać wodę na lewą rękę, aby ją oczyścić. Następnie przekładamy naczynie i przemywamy prawą rękę. Przepłukujemy usta wodą z lewej ręki i na koniec należy postawić naczynie w pozycji pionowej, aby ostatnie krople wody umyły uchwyt. Protokół ten wywodzi się ze starożytnego zwyczaju, w którym oczyszczano się w rzekach.

Po oczyszczeniu można udać się do budynku modlitw, w którym oferowane są modlitwy. Znajduje się tu skrzynia na ofiary, do której należy wrzucić monetę. Złożenie ofiary zmywa grzech i nieczystość. Następnie należy zadzwonić dzwonem, który znajduje się nad nami, dźwięk dzwonu wzywa bogów, jednocześnie odstraszając zło. Dwa razy się kłaniamy, dwa razy klaszczemy, a następnie możemy podziękować bóstwom i pomodlić się. Na koniec jeszcze jeden ukłon i gotowe!

Świątynia to miejsce, w którym ofiarowujemy modlitwy, oczyszczamy ciało i duszę, aby móc odświeżonym i odnowionym kontynuować codzienne życie. Najważniejszym elementem w Shinto jest czystość serca i dlatego istnieją różne rytuały oczyszczenia, których dokonuje się podczas wizyty w świątyni. Zanim będziemy mogli złożyć prośby do Bogów, musimy oczyścić się z różnorodnych nieczystości codziennego życia i przywrócić swoje serce do stanu czystego. W świątyniach Shinto można również kupić amulety i drewniane tabliczki, które noszą nazwę świątyni lub jej bóstwa. Te przedmioty zostały oczyszczone rytualnie przez kapłanów świątynnych i są obdarzone duchowym połączeniem z bogami. Drewniane tabliczki umieszcza się gdzieś w domu, podczas gdy amulety można nosić ze sobą cały czas.

Na przestrzeni wieków świątynie w Japonii przechodziły różne transformacje. Na samym początku były bóstwa natury. Czczono góry, rzeki, skały, drzewa, ponieważ wierzono, że mieszka w nich dusza. Z biegiem czasu ludzie zaczęli także budować tymczasowe ołtarze, by móc ich używać podczas festiwali. Następnie zaczęły powstawać stałe świątynie z drewna. Świątynie Shinto są zakorzenione w kultach starożytnej Japonii. Są również ściśle związane z rolnictwem. Ryż był podstawą życia w Japonii od czasów starożytnych. Uważa się, że zbiory ryżu są darem bóstw, które kontrolują naturalne siły, takie jak słońce i deszcz. Do dzisiejszego dnia przeprowadza się w świątyniach rytuały, w tym modlitwy i podziękowania za obfite zbiory.

Hachidai Jinja w Kioto

Japońskie świątynie powstały dzięki połączeniu Shinto z innymi religiami. W VI wieku buddyzm przybył do Japonii wraz z technologią budowania świątyń i posągów buddyjskich. Pod wpływem tego, ludzie zaczęli wznosić świątynie miejscowym bóstwom, ale przyjęto inny styl budowania, niż w przypadku świątyń buddyjskich. Architektura opierała się na podwyższonych strukturach, które były używane w Japonii od czasów prehistorycznych. Z biegiem czasu, bóstwa czczone w Shinto i w świątyniach buddyjskich stopniowo łączyły się i od wieków Shinto i Buddyzm istniały symbiotycznie. W XIX wieku postanowiono oddzielić Shinto od buddyzmu, ale do dziś można zobaczyć w świątyniach pozostałości tamtych czasów, np. pagodę w świątyni Shinto lub ołtarz dla bóstwa w świątyni buddyjskiej.

Świątynie były ściśle związane z podróżami i rozrywkami japońskich zwykłych ludzi. Do dzisiejszego dnia w organizuje się w nich festiwale i uroczystości. Są one przygotowywane przez lokalnych mieszkańców, co bardzo spaja społeczność na danym terenie. Świątynie łączą ludzi we wspólnym celu. Oprócz tego, że dziękuje się bóstwom i składa się dary, jest to również czas na rozrywkę. Na terenie świątyni ustawia się stoiska z festiwalowym jedzeniem, ludzie jedzą, piją, tańczą i śpiewają. Shinto jest bardzo otwartą religią. Każdego chętnie wita i nie wymaga szeregu zasad i obowiązków, ani nie przewiduje dla nas wiecznych kar. Najważniejsze jest to by być dobrym człowiekiem, szanować to co znajduje się wokół nas, a więc nie tylko innych ludzi, ale również naturę dzięki której możemy żyć. Japończycy od dawna mają skłonność do absorbowania wpływów zewnętrznych i przerabiania ich na potrzeby własne, co może częściowo wynikać właśnie z otwartości wierzeń Shinto. Być może nie spędzają długich godzin w świątyniach, sam obrządek Shinto jest dość szybki do wypełnienia. Jednak ich duchowość widać w codziennym życiu.

Tabliczki na których zapisuje się prośby

Amazing Japan

Zapraszam Was do dołączenia do projektu dotyczącego Japonii – Amazing Japan. Właśnie został uruchomiony i chcemy w nim zgromadzić wszystkich miłośników Japonii i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej coś więcej.

Strona: http://AmazingJapan.org/
Telegram Chat: https://t.me/AmazingJapanORG
Facebook: https://www.facebook.com/AmazingJapanORG
Twitter: https://twitter.com/AmazingJapanORG

%d bloggers like this: