Targ Tsukiji znajduje się na nabrzeżu Tokio. Jest to najsławniejszy targ rybny w Japonii, a może nawet na świecie. Oprócz ryb z wód otaczających Japonię, znajdziemy tam również owoce morza z całego świata. Każdego dnia sprzedaje się tam produkty warte prawie 2 biliony yenów. Przez pół wieku był to największy rybny market na świecie. Większość ryb, które jada się w Tokio kupowana jest właśnie na Tsukiji.

t5.jpg

Na Tsukiji sprzedaje się każdy rodzaj żywności, oprócz owoców morza znajdziemy tam również owoce i warzywa, a także mięso. Targowisko zajmuje teren 230 000 metrów kwadratowych i każdego dnia dostarczanych jest tam 2100 ton produktów z całego świata. Każdego roku na Tsukiji sprzedaje się ryby i owoce morza warte 500 bilionów yenów. Na targu pracuje 14000 pracowników, których produkty kupuje 280 000 klientów dziennie. Najważniejsi na Tsukiji są hurtownicy sprzedający owoce morza, którzy zajmują 800 stoisk wewnątrz marketu.

t3.jpg
t4.jpg

Owoce morza są dostarczane na Tsukiji bezpośrednio z portów rybackich, a hurtownicy licytują je podczas aukcji. Od nich kupują je sprzedawcy detaliczni oraz restauracje. Na terenie Tsukiji znajduje się również wiele małych restauracji. Ich właściciele muszą posiadać dużą wiedzę na temat tego, kiedy jest sezon na dany gatunek ryb i w jakim okresie w roku smakują one najlepiej. Równie ważna jest wiedza o tym, w jakim rejonie łowi się najlepsze ryby. Kolejną istotną kwestią jest znalezienie sprzedawcy, na którym można polegać. Wielu z nich to rodzinne biznesy, które rozpoczęły działalność ponad wiek temu. Wraz ze starzejącymi się właścicielami i mniejszą dzietnością, niektórzy sprzedawcy stają przed dylematem komu przekazać swój biznes. Jeśli nie znajdują następcy, są zmuszeni zamknąć działalność na Tsukiji.

t7.jpgt8.jpg

W pobliżu marketu znajduje się też świątynia Namiyoke Inari Jinja. Oprócz podziękowań za bogate plony i połowy, ludzie dziękują również zwierzętom. Znajdują się tam małe pomniki poświęcone jajkom, krewetkom, tuńczykom. Japończycy mają świadomość tego, że życie innych istot zostało dla nich poświęcone, dlatego przychodzą wyrazić swój szacunek.

t1.jpg

Tsukiji posiada długą historię, a więc było świadkiem wielu wydarzeń: wojny, katastrof naturalnych i ekonomicznych zawirowań. Jako, że infrastruktura Tsukiji jest już przestarzała, market hurtowników zostanie przeniesiony w połowie przyszłego miesiąca. Na Odaibie nastąpi otwarcie nowego marketu Toyosu. Tsukiji w swojej obecnej formie przechodzi do historii, ale…blisko 500 sklepów i restauracji pozostanie na swoim miejscu. Niestety niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Przeprowadzka była zapowiadana już od wielu lat i w planach było przeniesienie całego Tsukiji. Na szczęście zewnętrzny market pozostanie na swoim miejscu i nadal będzie można poczuć tam tradycyjny, wyjątkowy charakter tego miejsca i spróbować najlepszych japońskich przysmaków.

Oto one: kaisen don, czyli sashimi z ryżem, tak świeże jedynie na Tsukiji, a poniżej jeżowce
t2.jpgt6.jpg

Amazing Japan

Zapraszam Was do dołączenia do projektu dotyczącego Japonii – Amazing Japan. Właśnie został uruchomiony i chcemy w nim zgromadzić wszystkich miłośników Japonii i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej coś więcej.

Strona: http://AmazingJapan.org/
Telegram Chat: https://t.me/AmazingJapanORG
Facebook: https://www.facebook.com/AmazingJapanORG
Twitter: https://twitter.com/AmazingJapanORG

%d bloggers like this: