Wagashi to nazwa tradycyjnych japońskich słodyczy, które są istotną częścią zarówno codziennego życia, jak i ważnych wydarzeń i świąt. Wagashi występuje w niezliczonych rodzajach, od słodyczy w kształcie kwiatu wiśni po słodkie kluski dango w formie szaszłyka. Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje Wagashi: codzienne i formalne, które są serwowane podczas japońskiej ceremonii parzenia herbaty i innych wyjątkowych okazji. Mają one wtedy niesamowity smak, a przede wszystkim wygląd.

water-shingen-cake-1593137_1920.jpg
źródło: https://pixabay.com/

Summer_wagashi_10.jpg
źródło – Wikipedia

Wagashi przeszło szereg zmian, aby stać się tym, czym jest dzisiaj. Pierwsze słodycze były sprowadzone do Japonii przez chińskie misje w VIII wieku. Bazując na składnikach i metodach wyrabiania chińskich słodyczy stworzono pierwszą odmianę Wagashi. Ponieważ nie znano wtedy cukru, były one słodzone gotowanym wyciągiem z winorośli. W XII wieku Japończycy po raz pierwszy zapoznali się z ceremonią parzenia herbaty, która również była zapoczątkowana przez Chińczyków. To też wpłynęło na rozwój tradycyjnych, japońskich słodyczy. W XI wieku rozwinęła się unikalna, japońska ceremonia parzenia herbaty, podczas której podawano już nowe rodzaje Wagashi, stały się one bardziej kolorowe i eleganckie. Były to małe, wykwintne dzieła sztuki przedstawiające motywy sezonowe.

Powderedgreentea.jpg
źródło – Wikipedia

800px-Wagashi_closeup_14.jpg
źródło – Wikipedia

Wagashi jadane na co dzień, to często kluski wykonane z mąki ryżowej, z różnym nadzieniem i dodatkami, jak np.: dango, daifuku, mochi. Jako, że składają się głównie z mąki, bardzo szybko twardnieją i nazywane są porannymi słodyczami. Są robione rano i należy je szybko zjeść, jeszcze tego samego dnia. Opisanie ich konsystencji w języku innym niż japoński, nie jest łatwe. Są bardzo ‘mochi mochi’, czyli ciągnące, gumowe? Bardziej adekwatne będzie angielskie ‘chewy’, ale wszystkie te słowa nie oddają tekstury Wagashi i dodatkowo często źle nam się kojarzą jeśli opisujemy nimi jedzenie. No więc są bardzo „mochi mochi” 🙂 i taka tekstura jest przez Japończyków bardzo dobrze znana i pożądana. Lubią jak inne produkty również są „mochi mochi”, dlatego np. chleb produkowany w Japonii też taki będzie.

Dango w słodkim sosie sojowymmitrashi-dango-84005_1920.jpg
źródło: https://pixabay.com/

Taiyakitaiyaki-19419_1920.jpg
źródło: https://pixabay.com/

Wagashi jest zazwyczaj wykonane z 3 podstawowych składników i wszystkie one są naturalne. Pierwszym z nich są ziarna, szczególnie ryż. Od rodzaju ryżu zależy tekstura Wagashi, ważny jest również stopień i sposób zmielenia. Następnym składnikiem jest cukier, a stosuje się co najmniej pięć rodzajów cukru. Są one bardzo ostrożnie dobierane do Wagashi, by uzyskać pożądaną słodycz i aromat. Trzecim składnikiem jest fasola, która jest bardzo charakterystyczna, zarówno dla tradycyjnych japońskich słodyczy Wagashi, jak i bardziej zachodnich słodkości produkowanych w Japonii. Szczególnie ważna jest fasola Azuki. Najpierw gotuje się ją by zmiękła, a następnie dodaje cukier i dalej gotuje w celu wytworzenia słodkiej pasty. Pasta z czerwonej lub białej fasoli to znak rozpoznawczy Wagashi. Te trzy składniki pozwalają na stworzenie nieskończonej ilości różnorodnych Wagashi.

Sakuramochi podawana zawsze podczas Hanami, owinięta w prawdziwy liść wiśnisakuramochi-2110491_1920.jpg
źródło: https://pixabay.com/

Wagashi są odzwierciedleniem japońskiego podziwu do poszczególnych pór roku i charakterystycznych dla nich naturalnych produktów, zapachów, kolorów i widoków. Wiosną Wagashi będzie przyjmować formę kolorowych kwiatów, np. kwiatów wiśni, a latem galaretka będzie formowana na kształt orzeźwiającej, wartkiej wody. Japońskie poczucie piękna i docenienie pór roku są ucieleśnione w tych wykwintnych słodyczach.

desserts-257839_1920.jpg
źródło: https://pixabay.com/

Amazing Japan

Zapraszam Was do dołączenia do projektu dotyczącego Japonii – Amazing Japan. Właśnie został uruchomiony i chcemy w nim zgromadzić wszystkich miłośników Japonii i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej coś więcej.

Strona: http://AmazingJapan.org/
Telegram Chat: https://t.me/AmazingJapanORG
Facebook: https://www.facebook.com/AmazingJapanORG
Twitter: https://twitter.com/AmazingJapanORG

%d bloggers like this: