Wasabi to charakterystyczny składnik japońskiej kuchni, który rośnie właściwie tylko w Japonii, a na pewno to tu jest najlepszy. Wszystko dzięki charakterystycznemu klimatowi i surowcom. Japonia to kraj żyznej gleby i obfitej w składniki mineralnej wody. Są to konieczne warunki do uprawy wasabi. Składnik ten znajdziecie w wielu japońskich potrawach. Te najbardziej znane to sushi i sashimi, ale bez wasabi nie może obyć się też makaron soba. Surowe ryby są jadane w Japonii już od dawna, a możliwe jest to właśnie dzięki wasabi. Uprawa tej rośliny jest bardzo trudna i czasochłonna, a w Japonii wciąż robi się to według wiedzy stosowanej od pokoleń. Obecnie wasabi wykorzystuje się również poza branżą spożywczą.

Fresh_wasabi_rhizomes.jpg
Photo – Wikipedia

Od co najmniej VII wieku wasabi było używane jako lekarstwo, a jego uprawa przez człowieka została zapoczątkowana we wczesnym okresie Edo, 400 lat temu. Tokugawa Ieyasu, Pierwszy Szogun Edo, poddał ją ścisłej kontroli, a wasabi było bardzo kosztownym produktem. Już od wczesnych lat ludzie znali antytoksyczne działanie wasabi, gdyż używa się go z rybami lub kurczakiem. Wasabi to roślina wyjątkowa dla Japonii, należąca do rodziny kapustnych. Innym członkiem tej rodziny jest chrzan. Jest znacznie większy niż wasabi, jest również zbierany w znacznie krótszym czasie, zwykle od siedmiu do ośmiu miesięcy i uprawiany na zwykłym polu. Wasabi uprawia się zwykle od półtora roku do dwóch lat, a czasem nawet dłużej. Również smak się różni. Wprawdzie obie rośliny są ostre i mają “kopa”, który odświeża nos i usta, to wasabi jest bardziej delikatne i mniej ziemiste w smaku.

CodazziWasabi2.jpg
Photo – Wikipedia

Wasabi ma niepowtarzalny smak, który ciężko jest odtworzyć, gdy uprawiane jest poza Japonią. Na jego aromat składa się bowiem kilka czynników, które występują tylko w Japonii. Jest to górzysty kraj obfity w wodę. Trzy czwarte Japonii to górzysty teren, dzięki któremu jest dużo śniegu i deszczu. Ogromna ilość wody gromadzi się w górach i jest tam filtrowana, a następnie spływa w dół wraz z górskim potokiem. Woda wnika w glebę górską i pochłania naturalne minerały i staje się wodą źródlaną. Dzięki temu w Japonii jest całe mnóstwo krystalicznie czystej wody. Wasabi jest z nią ściśle powiązane. Jest to bardzo delikatna roślina, która nie będzie dobrze rosnąć, jeśli nie zostaną spełnione wszystkie warunki. Temperatura nie może być zbyt wysoka lub zbyt zimna. Chłodne tereny górskie, w których wahania temperatury w ciągu roku nie są zbyt ekstremalne, są najlepsze. Ważne jest również, aby wasabi otrzymywało odpowiednią ilość słońca. Dla dobrego rozwoju wasabi potrzebuje 30% słońca i 70% cienia, a w górach zacienienie jest idealne. Ale najważniejszą rzeczą w uprawie wasabi jest woda. Potrzeba dużo czystej wody, wasabi absorbuje z niej składniki odżywcze. Rolnicy upewniają się, że temperatura wody utrzymuje się na poziomie około 13 stopni Celsjusza przez cały rok. W Izu, w prefekturze Shizuoka, wasabi uprawia się przy użyciu tradycyjnej metody. Rośnie ono naturalnie na terenach górskich, a Izu znajduje się w sercu gór. Uprawa Wasabi jest czasochłonna i ciężka. Rolnicy wspinają się po nieutwardzonej ścieżce przez ponad pół godziny, zabierając ze sobą skrzynie na wózkach. Tworzone są tzw. pola tarasowe podobne do pól ryżowych. Pola muszą być na bieżąco ręcznie oczyszczane z traw i ziemi, które w górach często zanieczyszczają wodę podczas obfitych opadów. Jest to kluczowe, by woda, w której rośnie wasabi była zawsze krystalicznie czysta. Wasabi może być również uprawianie na płaskim terenie, ale wtedy potrzebuje specjalnych zasłon w zimie i latem, by chronić je przed zbyt dużymi różnicami temperatury i zbyt mocnym światłem słonecznym.

Izu_city,_Yugashima,_Wasabi_fields_20111002_A.jpg
Photo – Wikipedia

Wasabi kiełkuje jeden liść po drugim, a ponieważ rośnie długo, aby uzyskać dobry rozmiar potrzebuje od jednego roku do dwóch lat. Ważne jest również tempo, gdy rośnie zbyt szybko smak jest wodnisty i słaby, gdy zbyt wolno smak jest zbyt skoncentrowany i ostry. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza w sushi, którego wasabi jest niezbędnym elementem. Dodaje mu trochę dodatkowej pikanterii. Szefowie kuchni nazywają wasabi łzą, ponieważ często szklą nam się oczy, gdy jemy wasabi. Chwilę później odświeża się podniebienie, a smak sushi staje się jeszcze lepszy. Korzeń wasabi jest przed zjedzeniem ręcznie tarty, a jego smak zależy od metody tarcia. W Japonii używa się tarek ze skóry rekina. Posiadają one twarde maleńkie wypustki, które pozwalają skutecznie wydobyć aromat i ostrość wasabi. Wasabi najlepiej zacząć trzeć od wierzchołka korzenia, blisko liści. Jest to najświeższa część, z której powstaje najlepsze tarte wasabi, zarówno w smaku, jak i kolorze. Wasabi musi być tarte, krojone wasabi będzie miało gorzki smak, bez pikanterii. Wasabi jest najostrzejsze zaraz po starciu, z czasem jego smak staje się bardziej miękki i łagodny.

Tarka ze skóry rekinaCompare_Hikimi_Wasabi_Color_And_Taste.jpg
Photo – Wikipedia

Liście i kwiaty wasabi są również czasem spożywane. Z pędów Wasabi robi się pikle. Najpierw obmywa się je wodą i zagniata z solą, by zmiękły. Wkłada do misy a na wierzchu nakłada coś ciężkiego, aby wycisnąć powstałe szumowiny. Po około godzinie zmywa się szumowiny, sól i osusza z wody. Następnie dodaje się sos zrobiony z octu, cukru i sosu sojowego, a następnie szczelnie zamyka się mieszaninę i pozostawia w lodówce na kilka dni. Z liści wasabi robi się natomiast tempurę, czyli smaży w cieście z mąki na głębokim tłuszczu. Jest to bardzo popularne danie na wiosnę, kiedy liście są najsmakowitsze. Wasabi odgrywa więc czasem wiodącą rolę w posiłku i nie stanowi jedynie dodatku smakowego. W Japonii znajdziecie również wiele produktów spożywczych, które są o smaku wasabi. To mogą być chipsy, a nawet piwo i lody.

800px-Wasabi_soft_serve_ice_cream.JPG
Photo – Wikipedia

Wasabi jest bardzo drogą przyprawą, ceny za najlepsze sztuki dochodzą do nawet 5 tysięcy jen, dlatego nie liczcie na to, że wasabi dostępne w słoiczkach lub tubkach to prawdziwe wasabi. Nie liczcie nawet na to, że w restauracjach sushi poza Japonią zjecie prawdziwe wasabi. Zazwyczaj jest to maź z proszku rozrobionego z wodą. Pa – sku – dztwo! Wasabi zawsze! musi być świeżo tarte. W Japonii wasabi jest używane również poza branżą spożywczą. Ekstrakt z wasabi jest składnikiem mat antybakteryjnych, które wkłada się do pudełek lunchowych, by zapobiec rozwojowi bakterii. Takie naturalne środki są stosowane od wieków w Japonii. Świeżość żywności przedłuża również śliwka ume, sos sojowy, liście shiso lub rzepa daikon. Stosuje się je do dzisiejszego dnia, dzięki temu w wielu przypadkach można uniknąć dodawania konserwantów lub innych sztucznych przedłużaczy świeżości. Ekstrakt z wasabi jest również stosowany w alarmach przeciwpożarowych. W razie pożaru, czujniki uwalniają zapach wasabi, który budzi człowieka już po 2 minutach. Takie rozwiązania są stosowane już od kilku lat przez osoby niesłyszące. Oprócz tego trwają badania nad lekami i kosmetykami z wasabi. Wasabi to wyjątkowa roślina, która ma wszechstronne działanie. Ja z “wasabi” jadam wiele potraw, czasami nawet nasze swojskie pierogi. Oczywiście jest to “wasabi” z tubki, ale nawet z wasabi w takiej postaci możecie podjąć WIELKIE WYZWANIE WASABI. Polecam ;)! Film też polecam!

Amazing Japan

Zapraszam Was do dołączenia do projektu dotyczącego Japonii – Amazing Japan. Właśnie został uruchomiony i chcemy w nim zgromadzić wszystkich miłośników Japonii i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej coś więcej.

Strona: http://AmazingJapan.org/
Telegram Chat: https://t.me/AmazingJapanORG
Facebook: https://www.facebook.com/AmazingJapanORG
Twitter: https://twitter.com/AmazingJapanORG

%d bloggers like this: