Yoshoku (zachodnie jedzenie) to połączenie zachodniego i japońskiego gotowania, unikalne dla Japonii. To zachodnie dania dopasowane do japońskich kubków smakowych. Yoshoku istnieje od 150 lat. Dania, które na pierwszy rzut oka wyglądają na zachodnie, tak naprawdę zostały wynalezione w Japonii.

spaghetti-napolitana-83745_1280.jpg
źródło: https://pixabay.com/

Najbardziej popularnym daniem yoshoku jest ryż z curry, które oryginalnie pochodzi z Indii. Obecnie wszędzie na świecie jest znane jako japońska potrawa. Japończycy jedzą curry rice około 80 razy w ciągu roku, co czyni ich największymi zjadaczami curry na świecie. Jednak curry rice różni się bardzo od indyjskiego curry. Nie jest ostry, a czasem jest nawet dodatkowo słodzony miodem, jeśli przygotowywany jest dla dzieci. Kolejnym bardzo popularnym daniem jest omurice, którego nazwa wzięła się od słów omlet i ryż. Ryż jest smażony z cebulą, kurczakiem lub szynką, a także innymi warzywami, np. groszkiem. Przyprawia się go ketchupem i podaje z omletem na wierzchu.

Dania yoshoku są ze sobą często łączone, np. omurice może być serwowany z hamburgerem lub wieprzowym kotletem w panierce panko, smażonym na głębokim tłuszczu, czyli tonkatsu. Czasami dodaje się jeszcze sos curry i wtedy jedno danie składa się z trzech dań yoshoku. Yoshoku jest często serwowane z ryżem, który jest najważniejszym składnikiem japońskiej kuchni. W porównaniu z tradycyjnymi posiłkami, yoshoku zawiera znacznie więcej mięsa i jajek.

tonkatsu-2098033_1920.jpg
źródło: https://pixabay.com/

Jak powstało yoshoku? W połowie XIX wieku do Japonii zaczęły przypływać amerykańskie statki, a wraz z nimi zachodnie składniki, np. wołowina. Z jednej strony Japończycy byli otwarci na nowe smaki, z drugiej nie do końca im one odpowiadały. Do tej pory głównymi składnikami ich diety był ryż i ryby. Nie jadali mięsa, gdyż buddyzm zabraniał im zabijania zwierząt, a więc nie znali smaku i konsystencji, np. wołowiny. W związku z tym, restauracje zaczęły modyfikować zachodnie dania, dodając do nich znane Japończykom składniki, np. przyprawiali wołowinę miso, pastą z fermentowanej fasoli. W 1923 roku miało miejsce wielkie trzęsienie ziemi w regionie Kanto, które prawie zniszczyło Tokyo. To wydarzenie jest również istotną częścią historii yoshoku. Podczas, gdy Tokyo było stopniowo odbudowywane, zaczęły powstawać nowe restauracje serwujące yoshoku. Codzienne życia stawało się coraz bardziej zachodnie, a więc również jedzenie.

Jednak yoshoku wciąż jadano jedynie w restauracjach, jako dania na specjalne okazje. W domach przygotowywać zaczęto je dopiero po drugiej wojnie światowej, kiedy dużo dzieci było niedożywionych. Zaczęto promować zachodnie dania, jako te bardziej kaloryczne i odżywcze. W latach 50-tych nastąpił szybki ekonomiczny postęp i jakość życia znacznie się poprawiła, telewizory pojawiły się w praktycznie każdym domu. W programach telewizyjnych zaczęto pokazywać sposoby na przyrządzenie yoshoku. Uczono ludzi jak zastąpić składniki lub przyrządy kuchenne, które w Japonii były niedostępne. Przykładowo, butelki po piwie używano jako tłuczek do mięsa, a sos pomidorowy zastępowano ketchupem. Dalej modyfikowano potrawy, by bardziej odpowiadały gustom Japończyków. Francuski, panierowany, smażony na maśle kotlet, był zbyt tłusty, smak masła również im nie odpowiadał. Na wzór japońskiej tempury, która była jadana w Japonii już od paru wieków, zapanierowano kotlet w panko i usmażono go na głębokim tłuszczu. I tak powstało tonkatsu :).

fake-plastic-food-1487542_1920.jpg
źródło: https://pixabay.com/

Restauracje z yoshoku (i każde inne) często mają wystawy, na których znajdują się modele jedzenia, które jest u nich dostępne. Są one wykonane z wosku lub plastiku i wyglądają bardzo realistycznie. Dzięki temu wiadomo jak będzie wyglądać danie, które otrzymamy. Modele te zaczęto tworzyć około 70 lat temu, kiedy dania yoshoku były wciąż czymś egzotycznym dla Japończyków. Pomagały im zrozumieć jakie dania znajdują się w menu i z czego są przyrządzone. Obecnie, jak najbardziej możemy znaleźć w Japonii oryginalne dania z kuchni całego świata, a yoshoku stało się częścią kultury japońskiej.

A jutro podam Wam przepis na bardzo proste i szybkie danie yoshoku, które można przygotować zarówno w wersji wegetariańskiej/wegańskiej, jak i dla mięsożerców.

Amazing Japan

Zapraszam Was do dołączenia do projektu dotyczącego Japonii – Amazing Japan. Właśnie został uruchomiony i chcemy w nim zgromadzić wszystkich miłośników Japonii i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej coś więcej.

Strona: http://AmazingJapan.org/
Telegram Chat: https://t.me/AmazingJapanORG
Facebook: https://www.facebook.com/AmazingJapanORG
Twitter: https://twitter.com/AmazingJapanORG

%d bloggers like this: