Japońskie zamki to arcydzieła z drewna i kamieni. Miały one dwie strategiczne funkcje. Z jednej strony były to fortece, których zadaniem było odepchnięcie ataku wroga. Z drugiej strony były symbolem autorytetu i władzy właściciela. Dziś są to lokalne zabytki i popularne miejsca turystyczne. Japońskie zamki bardzo różnią się od zamków, które można zobaczyć w Europie. Przede wszystkim wyglądają zupełnie inaczej i zbudowane są w całości z drewna. Dzięki temu łatwo je odbudować, gdy ulegną zniszczeniu i wiele zamków to właśnie rekonstrukcje dawnych budowli.

Zamek w Matsuyamie

Japońskie zamki były wzmocnionymi wojskowymi instalacjami z wysoką wieżą jako posterunkiem dowodzenia, strażnicami, murami i fosami, które ułatwiały odparcie ataków. Zamki służyły również jako ośrodki władzy, a także posiadłości mieszkalne właścicieli ziemskich. W XVI wieku w Japonii było około 30 000 do 40 000 zamków.

Mury obronne zamku

Zamki zaczęto budować w całej Japonii pod koniec XII wieku. Zaczynał się wiek samurajów, a w wielu miejscach dochodziło do konfliktów. Większość zamków z tamtej epoki to fortece na szczycie wzgórza, które wykorzystywały górzysty teren Japonii. Rzeki, skały i inne naturalne elementy zostały wykorzystane do stworzenia potężnych mechanizmów obronnych. W XIV i XV wieku autorytet Szoguna i Cesarza stał się bardzo słaby, więc samuraje z całej Japonii walczyli o terytorium. Nazywa się to japońskim okresem Sengoku lub ‘walczących państw’. Ten regionalny konflikt trwał bez przerwy przez około 200 lat. Rezultat był taki, że miejscowi watażkowie pojawiali się w każdym zakątku kraju i budowali własne zamki.

Jednak w miarę zaprzestawania walk, gdy coraz więcej obszarów było pacyfikowanych, zamki na wzgórzach stały się niewygodne. Ich surowe otoczenie i brak użytecznych terenów uniemożliwiały podróżnikom i kupcom życie, i handlowanie w pobliżu nich. Zaczęto więc budować zamki również na równinach. W XVII wieku rozpoczął się długi okres pokoju pod rządami Shoguna Tokugawy.

Strome schody, które uniemożliwiały szybkie przedostanie się wroga na wyższe piętra zamku

Zamki przestały być fortami wojskowymi, a stały ośrodkami aktywności politycznej. Rola zamków w Japonii zmieniła się wraz ze zmieniającą się sytuacją polityczną. Dziś są one popularnymi atrakcjami i symbolami obywatelskiej dumy.

Małe okna pozwalały obserwować teren w okół zamku, a także atakować wroga

Zamek w Matsuyamie to największy zamek na wyspie Shikoku. Znajduje się on w centrum miasta, na stromej górze Katsuyama. Jest to jeden z 12 „oryginalnych zamków” w Japonii. Oznacza to, że nie został doszczętnie zniszczony, a następnie zrekonstruowany.

Na terenie zamku znajduje się około 200 drzew wiśni, co czyni to miejsce bardzo popularnym podczas Hanami. Są piękne nawet, gdy pada…a nawet leje…

Na zamku można skorzystać w Wi-Fi, a w razie czego użyć liny ratowniczej (ale jak?!)

W wielu japońskich zabytkach należy zdjąć buty, zamknąć je w szafce i założyć obuwie zmienne. W tym miejscu dostępne były eleganckie, zielone kapcioszki…

Spójrzcie na stopy strażnika, jedna stopa w obuwiu do użytku zewnętrznego, druga w obuwiu do użytku wewnętrznego. Zawsze w pełnej gotowości!

A jak już się w drapiecie po stromych schodach, w zielonych i za dużych kapcioszkach na samą górę, waszym oczom ukazuje się rozległa panorama miasta i gór. No chyba, że pada..

Po mieście jeżdżą też takie małe i urocze tramwaje.

Amazing Japan

Zapraszam Was do dołączenia do projektu dotyczącego Japonii – Amazing Japan. Właśnie został uruchomiony i chcemy w nim zgromadzić wszystkich miłośników Japonii i tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o niej coś więcej.

Strona: http://AmazingJapan.org/
Telegram Chat: https://t.me/AmazingJapanORG
Facebook: https://www.facebook.com/AmazingJapanORG
Twitter: https://twitter.com/AmazingJapanORG

%d bloggers like this: