Kinkaku-ji to świątynia, która znajduje się po północnej stronie miasta Kioto. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych atrakcji turystycznych. Jeśli wybierasz się do Kioto musisz ją zobaczyć. Nazywana jest również Złotym Pawilonem, a wszystko za sprawą prawdziwego złota, którym jest pokryta. Kinkaku-ji została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa i wciąż jest jedną z najbardziej zachwycających budowli w Japonii.

Kinkaku-ji zbudował wpływowy Shogun Ashikaga Yoshimitsu w w 1398 roku. Była to willa, w której chciał spędzić swoją emeryturę. Zgodnie z wolą Shoguna, po jego śmierci w 1408 roku Kinkaku-ji stała się świątynią Zen. Każde piętro tej 3-piętrowej budowli zostało zbudowane w innym historycznym stylu architektonicznym. Dolne piętro prezentuje styl Shinden, w którym budowano japońskie pałace z okresu VIII-XII wieku. Charakteryzują się one otwartymi werandami, które zbudowano z niemalowanego drewna, a ściany pokryto białym tynkiem. Pierwsze piętro wybudowano w stylu Bukke i wygląda ono jak rezydencja samurajów. Zastosowano przesuwne, drewniane drzwi i okratowane okna. Ostatnie piętro przedstawia Chińską Salę Zen. Obecny Złoty Pawilon jest rekonstrukcją budynku, który doszczętnie się spalił. I to dwa razy. Pierwsze zniszczenie miało miejsce podczas wojen w XV wieku. Za kolejne, które miało miejsce w 1950 roku, odpowiedzialny był mnich cierpiący na choroby psychiczne. Celowo podpalił on świątynie, a następnie próbował popełnić samobójstwo. Kinkaku-ji po rekonstrukcji jest pokryta znacznie cieńszą warstwą złota, niż oryginalna budowla. Widocznie w czasach Szogunatu mieli więcej pieniędzy na takie zbytki i większy rozmach.

Na najniższym poziomie znajdują się posągi Ashikaga Yoshimitsu i Shaka Nyorai. Niestety jako turyści nie możemy ich zobaczyć. Kinkaku-ji jest zamknięte dla publiczności i świątynię możemy podziwiać jedynie z zewnątrz. Teren świątynny to olbrzymi kompleks ogrodów i ścieżek, które wiją się wokół głównej budowli. Wszystko jest idealnie zadbane. Nie znajdziecie tam zbędnego źdźbła trawy lub uschniętej gałązki. Spacerując wokół Kinkaku-ji widzimy ją pod różnymi kątami, każdy z nich tworzy wyjątkowy krajobraz. To już górzysty teren, więc powoli wspinamy się na wzgórze, z którego możemy podziwiać Pawilon wśród drzew.

Świątynia zbudowana jest nad stawem, który nazywa się Mirror Pond. Symbolizuje on ocean, a wyspy znajdujące się na nim to Japonia, która zawsze spogląda w kierunku morza. W wodzie zawsze widoczne jest lustrzane odbicie Złotego Pawilonu, jednak zmienia się ono wraz z porami roku. Wiosną i latem Kinkaku-ji błyszczy w pełnym słońcu. Zimą krajobraz wokół robi się bardziej surowy. Jednak to właśnie wtedy, przez zaledwie parę dni w roku, świątynia pokryta jest śniegiem, co jeszcze bardziej uwydatnia złoty kolor Pawilonu.

Na dachu świątyni znajduje się złoty feniks, który w Japonii jest symbolem cesarstwa, a także słońca. Ten mityczny, ognisty ptak zwiastuje nowe epoki. Przybywa z nieba, gdy panuje pokój i ucieka tam z powrotem, gdy nadchodzą czasy wojny. Jest również symbolem wierności, sprawiedliwości i posłańcem dobrej woli. Zazwyczaj przedstawiany jest z pawimi piórami.

Jak już wspomniałam, wokół Złotego Pawilonu roztacza się olbrzymi kompleks, w którym znajdują się również inne atrakcje.

W świątyni możecie skierować swe prośby ku bóstwom zamieszkującym te tereny…

…a w tradycyjnej herbaciarni schronić się przed palącym słońcem i skosztować herbaty matcha i wagashi.

Natomiast w stawie czekają na Was karpie Koi. Zawsze głodne, wystawiają nad powierzchnię wody swoje pyszczki w nadziei, że trafi im się jakiś kąsek.

Cały teren został zaprojektowany zgodnie z filozofią Zen. Nic nie jest tutaj dziełem przypadku. Umiejscowienie każdego kamienia i rośliny zostało bardzo dobrze przemyślane. Ma to symbolizować harmonię między niebem a ziemią. Na jednej z wysepek na stawie znajduje się Pagoda Białego Węża. Legenda głosi, że jedna z wielu kochanek Szoguna była tak zazdrosna, że utopiła się w tym miejscu z rozpaczy. Szogun zbudował dla niej Pagodę, by pocieszyć jej duszę. To łaskawca.

Kinkaku-ji to jedna z najważniejszych świątyń w Kioto, a znajdują się ich tam tysiące. Na pewno na jej popularność wpływa fakt, że pokrywa ją złoto, co czyni Pawilon wyjątkowym miejscem. Na terenie Kioto znajduje się też Srebrny Pawilon, który został zbudowany przez potomka Szoguna Ashikaga Yoshimitsu, ale o tym opowiem Wam następnym razem.

Ostatnie spojrzenie na Złoty Pawilon

I jeszcze jedno

Teraz to już naprawdę ostanie

Wszystkie zdjęcia należą do @kocinka

%d bloggers like this: